Hlavní navigace

Last.fm končí se streamováním hudby na všech zařízeních

31. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Last.fm v posledních letech poněkud ujel vlak. Ze služby, která byla průkopníkem doporučování hudby, zůstane pouze sledování toho, co posloucháte, a objevování další muziky.

Last.fm bylo jednou z prvních služeb, která se pomocí sledování toho, co její uživatelé poslouchají, pokoušela doporučovat, co jiného by si mohli poslechnout. Mohli jste si tak porovnat, jak se váš hudební vkus shoduje s dalšími uživateli. Jenže, to bylo někdy před více jak deseti lety a lidé hudbu poslouchali hlavně přímo v počítači, většinou ve WinAmpu (a podobných přehrávačích).

Last.fm vám prozradí, co posloucháte nejvíce

Last.fm vám prozradí, co posloucháte nejvíce

Poslední roky přinesly výraznou změnu – nástup služeb jako Spotify, Rdio či Pandora znamenal, že dnes hudbu posloucháme zpravidla „přímo“ ze sítě (a samozřejmě nezapomínejme na obrovskou nabídku v iTunes či v Hudba Google Play) a všechny hudební služby bojují o místo na trhu. 

Last.fm ale v posledních letech poněkud ujel vlak. A otázkou zůstává, jestli čerstvé rozhodnutí opustit streaming hudby a zůstat pouze u sledování toho, co lidé poslouchají (a doporučování, co by ještě mohli poslouchat), má nějakou budoucnost.

A podle toho co posloucháte vy (a co poslouchají ostatní) vám doporučí nové věci k poslouchání

A podle toho, co posloucháte vy (a co poslouchají ostatní), vám doporučí nové věci k poslouchání

Nejvíce populární v ČR podle Last.fm

Nejvíce populární v ČR podle Last.fm

Last.fm tedy končí se streamováním hudby na všech zařízeních. Jediné co prozatím zůstává, je streaming na desktopu a cesty, jak do Last.fm dostat přehled toho, co posloucháte. Last.fm Player, spuštěný před několika měsíci, přitom využívá pro hudbu Spotify, což reflektuje to, že Last.fm se nikdy nepodařilo získat potřebné dohody s hudebními vydavatelstvími.

KL22_nominace

Last.fm vzniklo už v roce 2002 a o pět let později bylo koupeno CBS (za 280 milionů dolarů), ale ani to nepomohlo k tomu, aby později vzniklé služby (zejména Spotify či Pandora) nedokázaly Last.fm postupně odtlačovat do pozadí. Streaming hudby přitom je docela problematické podnikání, kde se obtížně dosahuje ziskovosti.

Za streamovanou hudbu jsou odváděny poměrně vysoké poplatky, marže je velmi nízká, místy spíš neexistující – pro lákání uživatelů nabízí většina služeb v základu streamování zdarma (v případě Spotify prokládaném reklamami). Jediná reálná možnost, jak streaming hudby může dosáhnout zisku, je přilákání vysokého počtu platících uživatelů, ale o tom si většina těchto služeb stále může nechat jenom zdát.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.