Hlavní navigace

Legendární Infima BBS byla odpojena

8. 7. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

S jistou nadsázkou lze říci, že minulé úterý skončila jedna z epoch online komunikace v České republice. Byla totiž odpojena Infima BBS, nejznámější tuzemská BBS, kde začínali například Ivo Lukačovič, Ladislav Zajíček či Patrick Zandl a která měla na český Internet asi stejný vliv jako Well BBS na ten americký.

V květnu roku 1991 vznikla služba, která ovlivnila dnešní podobu českého Internetu – Infima BBS. U jejího počátku stáli čtyři kolegové, kteří se rozhodli, že budou nabízet informace prostřednictvím systému, k němuž se jeho uživatelé připojí po telefonní lince. Jednalo se o elektronický obsah MF DNES, Lidových novin, Mladého světa a Prague Business Journalu. Po pravdě řečeno, nápad se moc neujal. Mnoho zákazníků, kteří by o tento elektronický archiv měli zájem, se nenašlo. Firma se proto začala raději více orientovat na prodej zboží. Samotnou BBS však používalo čím dál více lidí, kteří pomalu propadali kouzlu elektronické komunikace. Nejprve se na systém dalo připojit pouze po dvou telefonních linkách, v dobách největší slávy využívala BBS 32 linek. Tak velký počet současně komunikujících uživatelů byl v té době ohromující. Vytíženost byla téměř 100procentní, a ti, kdo se pokoušeli na BBS připojit, trávili dlouhé minuty opakovaným vytáčením.

Fakt: Za 11 let existence Infima BBS se zaregistrovalo 30.000 uživatelů. Seznam.cz navštíví stejný počet za necelých pět hodin.

Jak vlastně fungovala?

Při prvním připojení si člověk vytvořil vlastní účet a pokud chtěl, tak o sobě vyplnil některé osobní údaje. Podle těch ho ostatní mohli identifikovat. Komunikovat mezi sebou mohli uživatelé buď soukromými zprávami (obdoba emailu) nebo v konferencích. Součástí služby byl i rozsáhlý archiv programů určených ke stažení – her, komunikačního softwaru apod. Nejoblíbenější však byla telekonference (pouze jiný název pro chat). Někteří uživatelé zde trávili mnoho hodin denně, stejně jako to dnes dělají ve větším měřítku návštěvníci různých chatů. V neposlední řadě je důležité zmínit, že lidé mohli službu používat zdarma, účty za telefon nebyly vysoké, platila se tehdy pouze jediná koruna za telefonát, bez ohledu na jeho délku.

Fakt: Celkem proběhlo přes Infima BBS přes 5.000.000 zpráv. Stejný počet projde přes freemail Centrum.cz za jediný měsíc.

Infima BBS a Internet

V době, kdy se poprvé objevil v České republice Internet, začali provozovatelé BBS uvažovat o jeho využití. Nakonec se rozhodli, že nabídnou uživatelům v té době neuvěřitelnou věc. Za úplatu kolem 200 korun měsíčně mohli využívat terminálového přístupu na obdobné služby ve světě, ale především získali vlastní emailovou adresu. První připojení BBS na Internet tehdy realizoval pracovník společnosti COnet Jiří Orság, jenž posléze vešel ve známost coby správce národní domény .cz.

Zde přichází chvíle vyjasnit si, proč právě tato BBS měla ovlivnit dnešní podobu českého Internetu. K Internetu na ní totiž poprvé přičichli lidé, kteří dnes směr jeho vývoje v České republice určují. Jedním z prvních, kdo si zaplatili email, byl Patrick Zandl. BBS často používal Ladislav Zajíček, jenž se pro tento způsob komunikace nadchl tak, že nakonec ve spolupráci s Infimou postavil vlastní BBS pro čtenáře časopisu Bajt. Sám ji nechtěl spravovat, takže si našel mladého brigádníka, Marka Antoše. Ostatně někoho takového hledali i v Infimě. Administrátorem se stal student ČVUT. Znal pouze několik příkazů HTML a do tajů Internetu teprve pronikal. Jmenoval se Ivo Lukačovič.

cif 24 - early cena - média

Všem jmenovaným možnost elektronické komunikace po telefonní síti učarovala, takže se jim jejich koníček stal prací. Každý z nich se vydal trochu jiným směrem, ale všichni dnes patří mezi nejznámější internetové podnikatele v České republice.

Fakt: V době největší slávy měla Infima BBS kapacitu 32 uživatelů. Na chatu Atlas.cz je počet současně připojených až desetinásobný.

Zánik

Internet však znamenal pro BBS ústup ze slávy. Nové možnosti, které nabízel, nedokázali provozovatelé Infimy využít. Objevovaly se služby, které BBS konkurovaly a odlivu uživatelů už nikdo nezabránil. A to i přesto, že komunita, která na Infimě vznikla, byla velmi pospolitá a vyjma online komunikace se scházela téměř každý týden při různých akcích. Čím více se Internet rozvíjel, tím méně návštěvníků Infima BBS měla. Až přišel 2. červenec 2002, kdy se Tomáš Svoboda, jeden ze zakladatelů, odhodlal k poslednímu kroku – odpojil Infima BBS z provozu. S trochou nostalgie lze říci, že tím skončila jedna epocha online komunikace v České republice.

Fakt: Infima BBS byla největším fenoménem elektronické komunikace v České republice před nástupem Internetu.

Byli jste uživateli Infima BBS?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).