Hlavní navigace

Legendární vysílač Veľká Javorina dnes vypíná analogovou STV

30. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 5. 2011

Vysílač Veľká Javorina, který leží na česko-slovenském pomezí a jenž mnozí obyvatelé ČR i SR považují za kultovní, bude psát dnes opět historii. Podle harmonogramu digitalizace našich východních sousedů totiž právě dnes na této kótě končí analogové vysílání veřejnoprávní televize STV. Vypnuty tak budou programy Jednotka (56. kanál) a Dvojka (39. kanál).

NEPŘEHLÉDNĚTE: Slovensko spustí dalších osm digitálních vysílačů, dva v Bratislavě

Tento vysílač přijde definitivně o analogový signál pravděpodobně až příští rok v červnu, kdy je naplánováno ukončení šíření signálu TV Nova na 21. kanálu. ČT 2, která zde byla šířena na kanálu 47, už byla vypnuta koncem ledna letošního roku. Veľká Javorina ležící v 970 m.n.m. je zajímavá právě tím, že jako jediný vysílač, který se už nachází na slovenském území, šířila také programy tuzemských stanic, tedy České televize a Novy.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: Towercom postaví další digitální vysílače pro Slovenskou televizi a multiplex 2

Tato legendární hora, mimochodem nejvyšší v takzvaných Bílých Karpatech, je součástí Národní přírodní rezervace Javořina. Je-li to tak možné nazvat, Veľká Javorina má i svou fanouškovskou stránku, respektive spíše web, na adrese www.velkajavo­rina.com, který upozorňuje na to, že tento kopec je častým setkáváním Čechů a Slováků a popisuje jeho bohatou historii. Kromě toho funguje také oficiální portál na adrese www.velkajavo­rina.sk, kde však zájemci téměř žádné informace nenajdou.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.