Hlavní navigace

Letos se prodá 1,2 milionu počítačů, zájem o notebooky stoupá

7. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle průzkumu České tiskové kanceláře letos u nás vzroste prodej osobních počítačů zhruba o pětinu. Celkem by mělo být v tomto roce prodáno 1,2 milionu počítačů, v roce 2007 se prodalo 988 500 počítačů. Loni se poprvé prodalo více notebooků, než desktopů a zástupci výrobců počítačů očekávají, že letošní rok bude při zpětném pohledu opět patřit právě notebookům.

Podle průzkumu České tiskové kanceláře letos u nás vzroste prodej osobních počítačů zhruba o pětinu. Celkem by mělo být v tomto roce prodáno 1,2 milionu počítačů, v roce 2007 se prodalo 988 500 počítačů. Loni se poprvé prodalo více notebooků, než desktopů a zástupci výrobců počítačů očekávají, že letošní rok bude při zpětném pohledu opět patřit právě notebookům.

Růst notebooků je způsoben zejména aktivním oslovováním nových částí trhu, především domácností a živnostníků, pro které je notebook přirozenou první volbou, uvedl pro ČTK Petr Trešl, marketingový manažer české pobočky Hewlett-Packard. Svou roli hraje i cena, na které se podle produktového manažera Tomáše Čecha z Aceru projevilo posilování koruny vůči dolaru a koncové ceny tak ve finále klesaly o tři až pět tisíc korun. Nejlevnější notebooky se letos dostaly pod deset tisíc korun.

BRAND23 Workshop

Nejlevnější PC budou dále zlevňovat, ale očekáváme spíše přesun poptávky do střední kategorie k lépe vybaveným počítačům se dvěma jádry a širokoúhlým displejem s cenou kolem 15 000 korun, dodal Tomáš Čech pro ČTK. U Hewlett-Packard už prý takový přesun zájmu zákazníků pozorují. V kategorii mininotebooků typu HP MiniNote zaznamenáváme odklon od nejlevnějších přístrojů z levných plastů a s malými klávesnicemi k produktům, které zákazníkům přinášejí kvalitnější dílenské zpracování, bezpečnostní prvky ze světa klasických notebooků a hlavně klávesnice o velikosti 95 procent standardních notebookových klávesnic řekl ČTK Petr Trešl, marketingový manažer HP. (Finanční noviny)

A co vy? Koupili jste si letos stolní počítač, notebook či některý z nové generace ultramobilních netbooků? Kterému konceptu osobního počítače jste více nakloněni? Své názory můžete psát do diskuze pod touto zprávičkou.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).