Hlavní navigace

Letošek by měl být prvním rokem přechodu na formát Ultra HD

Lukáš Polák

„Posun k vyšší obrazové kvalitě je v České republice jasný. Už 55 % domácností bylo v loňském roce HD ready,“ konstatoval šéf techniky České televize Ivo Ferkl.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rok 2014 bude prvním rokem přechodu do formátu 4K (Ultra HD). Na dnešní konferenci Milníky digitalizace to řekl technický ředitel České televize Ivo Ferkl. V první fázi přechodu bude nutné vyřešit upscaling (přepočet do tohoto formátu, pozn. red.), protože kontentu bude na počátku velice málo, konstatoval Ferkl a dodal: Ultra HD bude zaváděn po následujících pět let a bude standardem minimálně po dobu dalších 15 let. Nástup Ultra HD má strmější nástup než HD rozlišení. Když se rozjíždělo HD, nebyly ještě mechanismy, které by posloužily k jeho zavádění.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Topfun začne nasazovat 3D a Ultra HD dokumenty, bude jich okolo 50 hodin

U televizního vysílání Ferkl předpokládá, že se budou vysílatele držet formátu 16:9. Rozlišení 4K přirovnal technický ředitel České televize k 35 mm filmu, multikina Imax pak ke kvalitě 8K+. Posun k vyšší kvalitě je v České republice jasný. Už 55 % domácností bylo v loňském roce HD ready. Předpokládám, že Ultra HD se bude zavádět ve dvou až třech fázích. První bude v letech 2014 až 2016 ve formátu HEVC, konstatoval Ferkl, další by měla následovat v letech 2017 až 2019. Změna na vyšší snímkovací frekvence, které jsme svědky, je nutná pro zachování kvality obrazu.

Wt100_Early

Obrázek lze zvětšit
Autor: Česká televize

Obrázek lze zvětšit

ČTĚTE TAKÉ: Nové zpravodajské studio Novy už „umí“ Ultra HD, odbaví víc živých pořadů

Myslím si, že vývoj nemusí směřovat pouze k Ultra HD rozlišení, ale může jako variantu nabídnout HD obohacenou o lepší dynamiku, rozšíření barevného prostoru a vyšší počet použitých snímků, uvedl na dnešní konferenci Milníky digitální televize technický ředitel České televize Ivo Ferkl. Nástup set-top-boxů s formátem HEVC, tedy pokročilejší technologií kódování, předpokládá Ferkl na konci letošního roku. Některé televizory už jsou v současné době na trhu, řekl šéf techniky veřejnoprávního média. Zahájení komerčního vysílání v 8K se předpokládá se zahájením letních olympijských her v roce 2020 v Japonsku.