Hlavní navigace

Letošek by měl být prvním rokem přechodu na formát Ultra HD

9. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Posun k vyšší obrazové kvalitě je v České republice jasný. Už 55 % domácností bylo v loňském roce HD ready,“ konstatoval šéf techniky České televize Ivo Ferkl.

Rok 2014 bude prvním rokem přechodu do formátu 4K (Ultra HD). Na dnešní konferenci Milníky digitalizace to řekl technický ředitel České televize Ivo Ferkl. V první fázi přechodu bude nutné vyřešit upscaling (přepočet do tohoto formátu, pozn. red.), protože kontentu bude na počátku velice málo, konstatoval Ferkl a dodal: Ultra HD bude zaváděn po následujících pět let a bude standardem minimálně po dobu dalších 15 let. Nástup Ultra HD má strmější nástup než HD rozlišení. Když se rozjíždělo HD, nebyly ještě mechanismy, které by posloužily k jeho zavádění.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Topfun začne nasazovat 3D a Ultra HD dokumenty, bude jich okolo 50 hodin

U televizního vysílání Ferkl předpokládá, že se budou vysílatele držet formátu 16:9. Rozlišení 4K přirovnal technický ředitel České televize k 35 mm filmu, multikina Imax pak ke kvalitě 8K+. Posun k vyšší kvalitě je v České republice jasný. Už 55 % domácností bylo v loňském roce HD ready. Předpokládám, že Ultra HD se bude zavádět ve dvou až třech fázích. První bude v letech 2014 až 2016 ve formátu HEVC, konstatoval Ferkl, další by měla následovat v letech 2017 až 2019. Změna na vyšší snímkovací frekvence, které jsme svědky, je nutná pro zachování kvality obrazu.

CIF23

Obrázek lze zvětšit
Autor: Česká televize

Obrázek lze zvětšit

ČTĚTE TAKÉ: Nové zpravodajské studio Novy už „umí“ Ultra HD, odbaví víc živých pořadů

Myslím si, že vývoj nemusí směřovat pouze k Ultra HD rozlišení, ale může jako variantu nabídnout HD obohacenou o lepší dynamiku, rozšíření barevného prostoru a vyšší počet použitých snímků, uvedl na dnešní konferenci Milníky digitální televize technický ředitel České televize Ivo Ferkl. Nástup set-top-boxů s formátem HEVC, tedy pokročilejší technologií kódování, předpokládá Ferkl na konci letošního roku. Některé televizory už jsou v současné době na trhu, řekl šéf techniky veřejnoprávního média. Zahájení komerčního vysílání v 8K se předpokládá se zahájením letních olympijských her v roce 2020 v Japonsku.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).