Hlavní navigace

Letošní rok bude bohatý na HDTV. Co nás čeká?

19. 1. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Podle řady provozovatelů by měl být letošní rok v Česku ve znamení televize ve vysokém rozlišení. Ty tam by měly být doby, kdy jsme záviděli množství HDTV kanálů Británii, Polsku nebo dokonce i Albánii. Satelitní platforma Skylink chce v letošním roce rozšířit výrazně nabídku ve vysokém rozlišení. Potvrzena jsou jednání např. o Filmboxu HD. Tou nejočekávanější událostí v oblasti HDTV je ale bezpochyby chystaný start Novy Sport v tomto formátu. Překvapení ale prý chystá pro diváky i nová digitální televize Barrandov.

Nejočekávanější událostí je start Novy Sport HD

O možném startu Novy Sport ve vysokém rozlišení si server DigiZone.cz povídal s jejím ředitelem Markem Kindernayem již loni v září. Pokud bychom chtěli zahájit HD vysílání, tak můžeme třeba zítra. To pro nás není problém, řekl Kindernay. Problémem bylo však vyřešení distribuce signálu. Např. forma distribuce HD signálu na satelit, je podle něj velmi drahá záležitost a musí se tedy uvažovat také ekonomicky. Je zapotřebí zvážit, zdali se vyplatí si pronajmout další kapacitu, abyste mohli vysílat HD program, nebo nějaká jiná řešení distribuce. My jsme se rozhodli pro druhou variantu, tzn., že hledáme jiné formy distribuce než prostřednictvím satelitu, upřesnil Kindernay s tím, že satelit by byl prozatím velmi drahou distribuční formou. Ředitel Novy Sport vidí jako nejvhodnější cestu pro distribuci signálu jeho kanálu přes IPTV, a to např. prostřednictvím O2TV od společnosti Telefónica O2. Zároveň také dodal, že pokud v Česku přijde někdo s tím, že udělá nějaký satelitní balíček HD programů, tak budeme mít velký zájem tam program dostat. S něčím takovým právě přišla loni v říjnu platforma Skylink.

Canal+ Sport HD

Fotbalové přenosy ve vysokém rozlišení obrazu jsou bezesporu jedním z nejlepším sportovních zážitků. Screenshot pochází z kanálu Canal+ Sport HD ze severské platformy Canal Digital Nordic (pro zvětšení do rozlišení 1920×1080 klikněte na obrázek). Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Kdy Nova Sport HD odstartuje?

Na to, že se kolem startu Novy Sport HD začíná něco dít, upozornily nedávno Lidové noviny. Těm tiskový manažer Michal Klouda potvrdil, že sportovní kanál se na vysílání skutečně připravuje. Deník však tehdy nepřinesl žádné bližší informace, a proto DigiZone.cz zajímalo, zda je start Novy Sport v HD opravdu tak aktuální záležitostí. Tento krok by neměl být podle technického ředitele Novy Ivo Ferkla směřován ke 4. únoru, kdy televize Nova oslaví své patnácté narozeniny. Pokud k němu skutečně dojde již v únoru, mělo by to být alespoň 14 dní po oslavách výročí, prohlásil na konferenci Milníky digitální televize Ferkl s tím, že o přesném datu startu zatím není rozhodnuto. Podle informace DigiZone.cz probíhají v současné době jednání s jedním nejmenovaným IPTV operátorem, takže je možné, že start kanálu už je opravdu na dosah. Ivo Ferkl zároveň dodal, že zahájení vysílání sportovního programu ve formátu HDTV bude oznámeno prostřednictvím tiskové zprávy a určitě by nemělo být komunikováno nejprve přes média. O Novu Sport bude mít určitě zájem i kabelový operátor UPC pro svou službu UPC Digital. Ten potvrdil jednání pro server Mediálne.sk. Obsah vysílání by přitom měl být stejný jako u SD verze.

Filmbox HD Hotbird screenshot

Ukázka z březnového volného vysílání Filmboxu HD na satelitu Hotbird (pro zvětšení kliněte na obrázek). Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Skylink jedná o Filmboxu HD

Při našem dotazu na chystané kanály společnosti Help Film Filmbox Family, Erox, Nostalgia Musica a další, se mluvčí firmy SPI International Martina Vazačová zmínila také o jednáních s představiteli platformy Skylink o zařazení jejich kanálu Filmbox HD. Zatím nemůžeme poskytnout konkrétní informace, vše je předmětem jednání, sdělila Vazačová. Podle neoficiální informace, kterou má server DigiZone.cz k dispozici, by se však kanál Filmbox HD měl objevit v platformě Skylink již během března. Na tu dobu totiž chystá společnost TradeTec právě rozšíření nabídky pro své diváky. A nemá zůstat jen u Filmboxu HD. Balík HD Plus by měl rozšířit ještě minimálně ještě jeden HDTV kanál. O který však půjde, nechce Skylink z důvodu konkurenčního boje prozradit. Jeho vysílání by však mělo být lokalizováno do češtiny. Filmbox HD vysílá v současné v nabídce některých IPTV a kabelových operátorů. Z jeho programové nabídky měli možnost ochutnat i čeští satelitní diváci a to během jeho volného vysílání na družicích Hotbird 13 st. vých. a Eurobird 9 st. vých. Kanál Nonstop Kino HD (později Filmbox HD) společnosti SPI International byl prvním filmovým programem ve vysokém rozlišení ve střední Evropě. Bližší informace o kanálu včetně programového schématu je možné najít na webu www.filmboxhd­.eu/.

Jaromír Glisník 500

Za dobu, co stojí v čele společnosti TradeTec (platforma Skylink) Jaromír Glisník, se jí daří – výrazně rozšířila programovou nabídku včetně HDTV kanálů a stále jí roste i počet abonentů (pro zvětšení klikněte na obrázek). Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Další rozšiřování nabídky HDTV na satelitu

Letošní rok bude podle výkonného ředitele společnosti TradeTec Jaromíra Glisníka převratný v počtu satelitně přenášených českých televizí ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Řekl to minulý týden na konferenci Milníky digitální televize. Zatímco loni takto vysílaly pouze dva programy (Nova HD a Eurosport HD), letos by jich mělo být už osm. Ve standardním rozlišení přibude pět nových satelitně šířených českých televizí a jejich celkový počet se tak vyšplhá na číslo 40. Glisník si ale postěžoval, že státní informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání zatím významně pomíjí právě satelitní platformu. Lidem v oblastech s horším pokrytím DVB-T pak stát neříká, že by mohli televizní signál získat ze satelitu, aniž by museli platit pravidelné měsíční poplatky za placenou službu. Skylink a konkurenční Gital totiž podle Glisníka nabízejí příjem základních českých a slovenských programů za jednorázový aktivační poplatek. I Gital se chystá údajně na vysílání HDTV kanálů, ale podrobnosti nejsou známy. Pokud by však měla společnost zájem např. na šíření Novy HD, musela by si signál uplinkovat (tzn. dopravovat na satelit) sama. V každém případě to znamená, že pokud firmy spustí další HDTV kanály, budou muset zaktivovat také nové transpondéry (frekvence).

BRAND

Návštěva TV Barrandov - 8

HD vysílání televize Barrandov získala jako první společnost Mattes AD, ale hned vzápětí o tuto kvalitu projevila zájem také kabelová společnost UPC pro svoji digitální kabelovou službu UPC Digital

Barrandov bude rozšiřovat HDTV

Téměř veškerý program televize Barrandov je vytvářený ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), které se poté „znehodnocuje“ na standardní rozlišení. Pokud by tedy jakákoli kabelová společnost nebo satelitní a IPTV operátor projevili zájem o TV Barrandov v HD rozlišení, mohou ji získat. Zatím této možnosti využila pouze společnost Mattes AD pro svoji IPTV službu 802.tv. K tomuto kroku se chystá také kabelový operátor UPC Česká republika. Právě frýdecko-místecká společnost Mattes AD bude v tomto případě distributorem signálu. Společnost UPC však musí ještě před zařazením Barrandova HD vyřešit technický problém, který se vyskytuje u jeho kabelových set-top-boxů při zpracování zvuku. Blíže nespecifikované překvapení, co se vysílání v HDTV týká, chystá Barrandov, z důvodu jednání ho však zatím není možné komunikovat. A jak se staví televize k jednáním s dalšími operátory? Není to tak, že bychom obvolávali kabelovky a nabízeli jim, ať nás vysílají v HD rozlišení. Ale ta možnost tady je, připustil šéf techniky Barrandova Michal Kratochvíl. Enkodér frýdecko-místecké společnosti Mattes AD pro HD vysílání televize Barrandov je možné najít v sídle programu v jedné „skříni“ spolu s enkodérem Českých Radiokomunikací pro zpracování signálu TV Barrandov pro zemský digitální multiplex 2.

Přivítáte výrazné rozšíření HDTV kanálů v různých platformách?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).