Hlavní navigace

Levnější verze Raspberry Pi jde do prodeje, stojí jen 25 dolarů

Autor: Raspberrypi.org
David Slížek

Po vybavenějším a o trochu dražším Modelu B za 35 dolarů přichází na trh levnější Model A se slabší výbavou. Tato verze mikropočítače je zatím k dostání pouze v Evropě.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Levnější Model A je od dnešního rána k dispozici u prodejců, oznámila nadace Raspberry Pi Foundation na svém webu. Raspberry Pi je malý počítač o velikosti kreditní karty, který za minimální cenu poskytuje výkon dostatečný k provozu základních aplikací, ale i k přehrávání HD videa.

Nový Model A je osekanou verzí „plného“ Modelu B. Na rozdíl od něj má jen 256 MB RAM, jeden USB port a nemá ethernetovou přípojku.

„Osekaný Model A má oproti Modelu B dvě hlavní výhody – mohli jsme snížit cenu o 10 dolarů na 25 dolarů (v přepočtu asi 475 Kč – pozn. redakce) a zároveň spotřebu energie asi na třetinu. To je důležité, pokud jej chcete použít pro stavbu přístrojů využívajících baterie nebo solární energii: například robotů, soustav senzorů v odlehlých oblastech, wi-fi repeaterů na autobusových zastávkách a podobně. A pracujeme na softwaru, který spotřebu ještě dál sníží,“ popisuje nadace na svém webu výhody nového modelu. 

cif-tip-digitalizace

Model A se bude v první fázi prodávat pouze v Evropě, nadace ale přislíbila, že toto omezení brzy zruší a uvolní mikropočítač také pro zbytek světa. 

V prosinci začal fungovat také první obchod s aplikacemi pro Raspberry Pi.