Hlavní navigace

Licenční "potíže" s integrací IDOSu do map Seznamu vyřešeny

31. 7. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Seznam nedávno do svých map přidal další funkci: ve vybraných městech je možné vyhledávat z každé zastávky v jízdních řádech aplikace IDOS. Užitečné vylepšení hned v počátcích narazilo na drobný problém: podle původního příspěvku Bohumíra Bednaříka z firmy Chaps (která IDOS provozuje) v diskusi na blogu Mapy.cz porušil Seznam podmínky pro odkazování vyhledávacího formuláře. Odkaz měl být totiž přesného tvaru se jménem IDOSu. Ivo Lukačovič se za Seznam v diskusi ohradil, že odkazovat mohou na…

Seznam nedávno do svých map přidal další funkci: ve vybraných městech je možné vyhledávat z každé zastávky v jízdních řádech aplikace IDOS. Užitečné vylepšení hned v počátcích narazilo na drobný problém: podle původního příspěvku Bohumíra Bednaříka z firmy Chaps (která IDOS provozuje) v diskusi na blogu Mapy.cz porušil Seznam podmínky pro odkazování vyhledávacího formuláře. Odkaz měl být totiž přesného tvaru se jménem IDOSu. Ivo Lukačovič se za Seznam v diskusi ohradil, že odkazovat mohou na kohokoliv pod jakýmkoliv textem.

Počínající konflikt byl však rychle uhašen. Na náš dotaz o bližší vysvětlení podstaty porušení podmínek nám Bohumír Bednařík odpověděl: Seznam.cz žádnou licenční podmínku neporušil. Naše podmínky pro odkazování na IDOS jsou zveřejněny na našich internetových stránkách na adrese http://www.chap­s.cz/idos-moznost-vyuziti-odkazu.asp, ale jedná se v podstatě pouze o návod, jak bychom chtěli, aby na IDOS bylo odkazováno, nikoliv o nějaký závazný formát či licenční podmínku.

Naší ‚podmínkou‘ (při uvedení rozšířeného formátu odkazu) je pouze uvedení našeho loga s odkazem na naše stránky, nicméně nemáme žádné právo kohokoliv (tedy ani Seznam.cz) nutit k tomu, aby na IDOS odkazoval tak, jak my chceme nebo aby navíc odkazoval ještě na naše stránky. Tuto skutečnost jsem si při psaní mého příspěvku neuvědomil a lituji toho.

Cloud23

Ivo Lukačovič pak problém odmítl komentovat s tím, že licenční podmínky IDOSu jsou zcela dobrovolné, nebot jejich vynucování je v rozporu s autorským právem.

Chaps nyní znění podmínek na svém webu změnil a požaduje pouze dobrovolné uvedení svého loga a odkazu na svůj web. To zatím Seznam do vyhledávacího formuláře neumístil.

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 – 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).