Hlavní navigace

Licenční "potíže" s integrací IDOSu do map Seznamu vyřešeny

Aleš Miklík

Seznam nedávno do svých map přidal další funkci: ve vybraných městech je možné vyhledávat z každé zastávky v jízdních řádech aplikace IDOS. Užitečné vylepšení hned v počátcích narazilo na drobný problém: podle původního příspěvku Bohumíra Bednaříka z firmy Chaps (která IDOS provozuje) v diskusi na blogu Mapy.cz porušil Seznam podmínky pro odkazování vyhledávacího formuláře. Odkaz měl být totiž přesného tvaru se jménem IDOSu. Ivo Lukačovič se za Seznam v diskusi ohradil, že odkazovat mohou na…

Seznam nedávno do svých map přidal další funkci: ve vybraných městech je možné vyhledávat z každé zastávky v jízdních řádech aplikace IDOS. Užitečné vylepšení hned v počátcích narazilo na drobný problém: podle původního příspěvku Bohumíra Bednaříka z firmy Chaps (která IDOS provozuje) v diskusi na blogu Mapy.cz porušil Seznam podmínky pro odkazování vyhledávacího formuláře. Odkaz měl být totiž přesného tvaru se jménem IDOSu. Ivo Lukačovič se za Seznam v diskusi ohradil, že odkazovat mohou na kohokoliv pod jakýmkoliv textem.

Počínající konflikt byl však rychle uhašen. Na náš dotaz o bližší vysvětlení podstaty porušení podmínek nám Bohumír Bednařík odpověděl: Seznam.cz žádnou licenční podmínku neporušil. Naše podmínky pro odkazování na IDOS jsou zveřejněny na našich internetových stránkách na adrese http://www.chap­s.cz/idos-moznost-vyuziti-odkazu.asp, ale jedná se v podstatě pouze o návod, jak bychom chtěli, aby na IDOS bylo odkazováno, nikoliv o nějaký závazný formát či licenční podmínku.

Naší ‚podmínkou‘ (při uvedení rozšířeného formátu odkazu) je pouze uvedení našeho loga s odkazem na naše stránky, nicméně nemáme žádné právo kohokoliv (tedy ani Seznam.cz) nutit k tomu, aby na IDOS odkazoval tak, jak my chceme nebo aby navíc odkazoval ještě na naše stránky. Tuto skutečnost jsem si při psaní mého příspěvku neuvědomil a lituji toho.

Marcom

Ivo Lukačovič pak problém odmítl komentovat s tím, že licenční podmínky IDOSu jsou zcela dobrovolné, nebot jejich vynucování je v rozporu s autorským právem.

Chaps nyní znění podmínek na svém webu změnil a požaduje pouze dobrovolné uvedení svého loga a odkazu na svůj web. To zatím Seznam do vyhledávacího formuláře neumístil.

Našli jste v článku chybu?
1. 8. 2006 11:51
Vím o tom málo a nepatří to do mých projektů, ale jak to vidím já: Vtip je v tom, že tady existuje zákonný monopol na službu pasivního shraňování dat o spojích. Jeho držitel (Idos) se zase domluvil monopolně s někým jiným (myslím, že s Atlasem), takže Seznam i kdyby chtěl, tak si prostě vlastní jízdní řády udělat nemůže, protože už není, s kým by se o tom dohadoval (leda změnit zákon). Takže Seznam má na výběr pouze jednu možnost. Odkazovat na Idos. Pro uživatele je to lepší, než neodkazovat n…
1. 8. 2006 10:52
misch (neregistrovaný)
nerozumim. Seznam odkazuje na stranky IDOSu, a jakmile tam uzivatel klikne, musi mu byt zrejme ze je na uplne jinem serveru (napriklad uz podle mnozstvi blikajicich reklam, kdyz ne podle URL). Takze v cem je problem? Prichazi Chaps o nejake penize? Nebo je uzivatel veden k domnence, ze je stale na serveru Seznamu?