Hlavní navigace

Lidé na Plzeňsku upřednostňují nejlevnější typy set-top-boxů

1. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

1. 8. 2008

Start zemského digitálního vysílání České televize z hlavního západočeského vysílače Krašov vyhnal obyvatele Plzeňského kraje do prodejen elektroniky. Signál veřejnoprávního multiplexu, který zatím obsahuje pouze čtyři programy ČT, pokrývá více než milion obyvatel České republiky. Ze set-top-boxů pro příjem DVB-T se podle internetových stránek zpravodajského kanálu ČT 24 stalo v Plzni nejžádanější zboží.

ČTĚTE TAKÉ: Odstartoval veřejnoprávní multiplex. Zatím jen na Plzeňsku

Skoro nic jiného neprodáváme a základní pravidla digitálního příjmu už umíme dokonale zpaměti, řekl ČT 24 prodejce elektroniky Tomáš Králíček. Lidé kupují všechny typy set-top boxů, ale nejžádanější jsou nejlevnější přístroje. Signál z Krašova je silný a většina lidí tak nemá problém zařídit si přechod na digitální vysílání bez pomoci odborníků, dodává ČT 24.

KL22_nominace

Část diváků, závislá na analogovém signálu programu ČT 2 z plzeňského vysílače Krkavec, které muselo být kvůli startu veřejnoprávního multiplexu z Krašova vypnuto (využívá totiž stejný vysílací kanál 34), podle zpravodajského kanálu pouze pootočilo anténu pro příjem analogové televize na jiný vysílač. Podle Českých Radiokomunikací je to ale krátkodobé řešení, protože digitálnímu vysílání se brzy musí přizpůsobit všichni. Ředitel úseku vysílacích služeb ČRa Martin Roztočil sdělil, že takhle mohou lidé přijímat signál ještě maximálně dva měsíce, píše na svém webu ČT 24.

Technický plán přechodu, schválený vládou, počítá s vypnutím analogového televizního vysílání ČT 2 na hlavním západočeském vysílači Krašov, již letos v říjnu (původně jsme v této zprávě uvedli, že Krašov se bude vypínat až v říjnu 2009, ale tento termín v TPP se týká všech ostatních analogových televizí, pozn. red.).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.