Hlavní navigace

Lidi místo balíků a kamer. Na CESu představili cestovního drona

8. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na veletrhu v Las Vegas jsou k vidění stovky dronů, ale jen jeden unese i člověka.

Letošní CES stojí zatím především na internetu věcí, virtuální realitě a dronech. V nevadské poušti se ale mezi kasiny představují nové koncepty elektrických a autonomních aut. A je to právě přeprava lidí, do které se pustila čínská společnost Ehang.  

„Člověk sedí uvnitř, ale nepilotuje. Není tak nutné shánět pilotní licenci – jste jenom pasažér. Takže proto, aby si člověk užil letu, stačí nastoupit,“ tvrdí agentuře Reuters spoluzakladatel firmy Derrick Xiong.

Jediné rozhraní, kterým se může pasažér s dronem domluvit, je tablet, který umožňuje upravit klimatizaci v kabině nebo nastavit přistávací mód. Momentálně zvládne dron vytáhnout člověka přibližně do výšky tři a půl kilometru. 

„Cestovní rychlost se pohybuje kolem sta kilometrů za hodinu. Ve vzduchu se ale udrží necelou půl hodinu,“ dodává Xiong s tím, že dron tak zvládne na jedno nabití uletět kolem třiceti kilometrů. 

ICTZ23

Čínská vize je zajímavá, ale velmi pravděpodobně bude narážet u úřadů, které provoz dronů regulují. Převážení lidí navíc v takových výškách může být problém. Kdyby se to ale náhodou povedlo, tak cena takového drona by neměla překročit 300 tisíc dolarů. 

Alternativu dopravním zácpám už před rokem a půl představil i slovenský Aeromobil. Létající auto jako z filmů s Fantomasem je ale pořád ve fázi prototypu

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.