Hlavní navigace

Redbull, pivo a 600 startupů. „Pionýři“ tleskali létajícímu autu vestoje

30. 10. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Každoroční podzimní vídeňská seance letos představila Fantomasovo auto ze Slovenska a zároveň už natvrdo přiznává propojování korporací a startupů.

Vídeňský Hofburg se proměnil v největší rejdiště investorů a startupů ve střední Evropě. Císařský palác hostí už tradiční akci Pioneers Festival, kam letos přijelo přes 2500 fanoušků technologií a inovací. Oproti loňskému ročníku je výrazně znát zájem korporací. Mezi prezentujícími a vystavujícími startupy už totiž neloví jen tradiční investoři, ale právě i Cisco, IBM nebo J&T. 

Investice do high-tech startupů v regionu po krizi na konci první desetiletky zase rostou. Podle Evropské asociace venture kapitálových fondů (EVCA) loni investoři nasypali do šestadvaceti technologických projektů v regionu střední a východní Evropy necelých 37 milionů eur. 

V roce 2012 to bylo sice o šest milionů eur méně, ale šlo o větší investice. Třicítku milionů si rozebralo jen jedenáct firem. Pro srovnání, 37 milionů eur posbíraly i české technologické firmy, ale dohromady mezi lety 2006 a 2013. 

Korporace na lovu

“Rozjíždíme nový projekt pro podporu startupů a v prvním kole jsme vybrali šest firem, které budou moci využít náš nový program ve Vídni,” tvrdí Judit Spinko z Cisca s tím, že nechtějí být firmou, která garážové startupy jen sleduje, ale naopak firma, která jim pomáhá a případně je zakládá. 

Přihlášky programu se otevřely na podzim i evropským startupům. Štěstí zkusilo i sedm českých firem. Nakonec ale zvítězil převážně výkvět německé a rakouské scény. V rámci programu Entrepreneurs in Residence si budou moci ale už příští rok účastníci sáhnout na peníze z 3TS fondu, který už v Česku zainvestoval třeba Visual Unity. Od příštího roku chce firma do půlročního programu vybírat hned dvakrát. 

Rozšířit síť svých kontaktů vyrazilo do Vídně i české IBM, respektive šéf startupového programu Global Enterpreneur Petr Biskup. Jejich startupový program už od jara oslovil patnáct firem a nové abonenty si slibují i od bližší spolupráce s pražskou Wayrou. 

“Nechceme podíly ve firmách, naším cílem je vychovat si budoucí zákazníky,” vysvětluje Biskup podstatu tříletého programu s tím, že ale už pomáhají při zprostředkování investic. Služby IBM už tak využívá kromě analytického Visidomu i třeba letenkový Skypicker, Datamolino nebo Daty.cz z Wayry. 

Region se vzmáhá

Ačkoliv se tuzemské startupy přijely letos na Pioneers spíš jenom podívat díky projektu Czech Pioneers Bus, nezmizely z hledáčku investorů. Podle pořadatelského průzkumu mezi investory a podnikateli z regionu byly hned tři tuzemské startupy vybrány do nejnadějnější pětadvacítky střední a východní Evropy. 

Kromě Socialbakers, Apiary se umístilo i brněnské Comprimato. „Měli jsme už během prvního investorského dne několik schůzek, které dopadly velmi zajímavě. Jinak je to tady ale hlavně o rozšiřování kontaktů,“ tvrdí Jan Laštůvka z ostravského analytického startupu MonkeyData.

Obecně ale většina startupových přednášek vyznívá jednoznačně – nejsilnější stránkou začínajících podnikatelů je technologie a matematika, ale proti tomu stojí stále problematické obchodní a prezentační dovednosti. Stejně tak se nezměnilo ani to, že investičních peněz je dost, ale chybí větší množství zajímavých projektů. 

Velcí investoři jsou ale optimističtí. „Letos se nám poprvé povede uzavřít deset investic do startupů v různých stádiích vývoje a je to i pravděpodobně poprvé, kdy v regionu vidíme dostatek firem pro investici,“ tvrdí Marek Czechovicz z polského fondu MCI. 

O slovo se na Pioneers hlásily i ženy. "Aktuálně je v Americe jen pět procent kapitálových investorů z řad žen a ženy tvoří jen necelou pětinu andělských investorů. Až pětadevadesát procent investic je tak v plně mužských rukách,” tvrdí Anne Ravanona, šéfka organizace Global Invest Her. Výsledky ženské emancipace i v IT podnikání jsou ale už znát. Investice do ženských startupů dnes totiž tvoří ve Spojených státech už 13 procent. Ještě před deseti lety to byla pouze procenta čtyři.

Potlesk vestoje? Stačí přidat autu křídla

Středoevropskou scénu zaštiťují jména jako Prezi, Socialbakers, Avast a podobně. Letošní Pioneers Festival ale objevil novou pecku. Ovace vestoje v naprosto zaplněném hlavním sále si vysloužil projekt AeroMobil slovenského dua Juraj VaculíkŠtefan Klein, kteří hned na začátku akce představili své šestimetrové létající auto AeroMobil 3.0. „Nemohli jsme si představit lepší příklad technologického pionýrství než je létající auto,“ tvrdí spoluzakladatel Pioneers Festivalu Jurgen Furian

Funkční protoyp „Fantomasova vozu“ po několika letech vývoje doletí až 875 kilometrů maximální rychlostí 200 kilometrů za hodinu. Rozpětí křídel navrhl Klein u auta z karbonových vláken na 8,2 metru a díky hmotnosti 450 kilogramů by mohlo nové vozidlo do vzduchu vynést i dva pasažéry. Norma pro malá letadla je totiž 650 kilogramů. 

Není nutné ani hledat velké letiště. „Stačí travnatá plocha a náš vůz je schopen přistát na padesáti metrech,“ tvrdí Klein. Cena by se mohla pohybovat v relacích podobných luxusním sportovním autům. Na druhou stranu ale chce Vaculík své létající auto prodávat spíš na rozvojových trzích. „Je plno zemí, kde řeší problémy s nedostatečně rozvinutou infrastrukturou,“ tvrdí Vaculík. 

Marketing Meeting balicek

Nad prototypem dumal Klein už před revolucí v roce 1989. Loni už ale získal jejich projekt potřebnou certifikaci slovenských úřadů a zakladatelé mohou začít marketing. Není to levná akce. Jen za patenty zaplatili ve Spojených státech milion dolarů. 

Financování si ale zatím zakladatelé řeší sami a většina peněz přichází od Juraje Vaculíka. Ten peníze vydělané v reklamním byznysu postupně investuje do slovenských technologických startupů kolem Rastislava Turka jako je třeba Synopsi nebo Pexeso.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).