Hlavní navigace

Linux musí z TENu ven, komerce může zůstat

17. 4. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

TEN-34 je sice v pravidlech popsána jako přísně vědecko-akademická síť, ale v praxi to vypadá trochu jinak. V poslední době se z ní CESNET dosti absurdně snaží vytlačit některé ryze nekomerční stránky, které provozují lidé na některých univerzitách. Komerční využití sítě mu přitom nevadí.
Již téměř rok nás dělí od uvedení nové akademické sítě TEN-34, kterou provozuje sdružení vysokých škol CESNET. „Akademikům“ přinesla citelné zlepšení práce s Internetem, její přínos je jednoznačný. Jsou ale i tmavší stránky věci.

TEN je sice definován jako síť pro vědecké a akademické účely, ale vzhledem k tomu, že připojuje k Internetu až na jednu výjimku (Ústí nad Labem) snad všechny vysoké školy u nás, je u nás v praxi využívána předvším masami studentů. Zajímaly by mne statistiky provozu, které má CESNET určitě k dispozici. Jsem si jist, že všelijaké servery se svlečinkami zabírají přední pozice, nejsou-li vůbec zcela dominantní. Stačí si zajít do počítačové učebny na libovolné vysoké škole a pořádně se rozhlédnout – pokud na monitoru nebliká IRC či MUD, zcela jistě mu vévodí (přinejlepším) nahý zadek.

Ne všichni na vysokých školách však využívají Internet tímto způsobem. Řada nadšenců se věnuje i poněkud serióznějším aktivitám. Za všechny uvedu server www.linux.cz, který velmi pěkně spravuje banda lidí z brněnské Masarykovy univerzity a tamní techniky. Nedovedu si představit nic méně komerčního, než je Linux – naprosto bezplatný operační systém, který připravují, upravují a vylepšují stovky lidí na celém světě bez toho, že by si od toho slibovali nějaký zisk. Podobně jsou na tom i aktivní příznivci Linuxu u nás – a právě oni se nyní dočkali oficiálního dopisu z CESNETu, že podobné aktivity nemají v TENu co dělat. A není to jen jejich problém, podobné případy jdou do desítek. Někdo v CESNETu zřejmě (správně!!) usoudil, že je potřeba omezit komerční aktivity v TENu. Zvolil však naprosto špatnou cestu paušálního vyhnání všech. Vyslal tím jasný signál: nahé zadky ano, aktivní nadšenecký přístup ne.

Jsem si jist, že autoři serverů, jako je Linux.cz, se obejdou i bez podpory akademické půdy – není problém opatřít připojení u některého komerčního poskytovatele, někteří „s obsílkou“ už tak ostatně obratem učinili. Není to ale škoda? Není to právě akademická půda, která by měla podobným aktivitám dávat alespoň minimální podporu?

CESNET by měl svoji pozornost otočit trochu jiným směrem. Například jeho hlavní WWW server www.cesnet.cz je naprosto evidentně komerční – obsahuje nabídky připojení komerčním subjektům i ceníky služeb. Přesto je (pravda, z historických důvodů, ale rok po otevření TENu to neomlouvá) stále provozován na Technické univerzitě v Liberci, samozřejmě na počítači, umístěném v TENu. Tato věc je všeobecně známá, ale tento úhel pohledu si málokdo uvědomuje – mírnou diskusi vlastně vyvolal až polemický příspěvek v síťoví konferenci net@cs.felk.cvut­.cz. Pravě na něj reagoval Pavel Satrapa, takto správce zmiňovaného serveru:

Provoz www.cesnet.cz zajistuje TU v Liberci, ktera je
clenem CESNETu. Delala to jiz delsi dobu pred vznikem
TEN-34 a z historickych duvodu je tudiz dotycny server
umisten v ramci skolni site. Jeho prevedeni na komercni
adresu neni zcela trivialni a zatim si nejsem vedom, ze by
nekdo dotycny pozadavek jednoznacne vznesl. V lete lonskeho
roku se uvazovalo o preneseni serveru do Prahy, ovsem cela
zalezitost nakonec vyznela do ztracena.
Nicmene si tedy dame tu praci a server premistime na
komercni segment.

Zda se tedy, že v tomto případě se věci obracejí k lepšímu. Není ale jediný. Známá je též velmi křiklavá kauza sekundárních nameserverů pro domény vol.cz a www.cz, které jsou provozovány na akademické půdě, konkrétně na počítači, spadajícím pro SISAL MFF UK. Přes několik upozornění se nic neděje – tamní správci jsou přesvědčeni, že provozování sekundárního nameserveru pro komerční domény je zcela v pořádku. Přitom je zřejmé, že tímto způsobem je generován provoz (komerční!) na zahraniční lince TENu. Přes akademickou síť se tak přenášejí data z komerčního zdroje ke komerčnímu příjemci. Je snad zřejmé, že jde o porušení podmínek TEN-34 jako hrom. Hořkou pachuť celé věci dává skutečnost, že v obou těchto společnostech (VOL i SkyNet) působí bývalí či současní zaměstnanci MFF UK.

ebf - tip do článku - debata

Ale ani to není všechno, sám jsem v minulosti několikrát správce CESNETu upozorňoval na některé případy, kdy byl provoz komerčních zákazníků routován přes TEN-34. Ke cti CESNETu ale slouží skutečnost, že reakce byla vždy promptní a chyby byly odstraněny. Pokud však chce CESNET zachovat tvář, což by i vzhledem k připravovanému projektu Quantum (á la „TEN-155“) záhodno, měl by přestat pronásledovat nadšence a vypudit skutečně zapáchající případy.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).