Hlavní navigace

Litevská LinkoManija čelí žalobě, přispěla prý k nelegálnímu šíření MS Office

29. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft si ve spolupráci s protipirátskou organizací LANVA hodlá došlápnout na provozovatele litevské bittorentové stránky LinkoManija. Ta patří mezi deset nejnavštěvovanějších webů v zemi. Microsoft chce po jejím provozovateli, kterým je společnost jistého Kestase Ermanase, odškodné ve výši 43 milionů amerických dolarů. Žaloba u litevského soudu už byla podána s tím, že LinkoManija prý přispěla k nelegálnímu šíření kancelářských sad Office 2003 a Office 2007. Netřeba snad dodávat, že podobné…

Microsoft si ve spolupráci s protipirátskou organizací LANVA hodlá došlápnout na provozovatele litevské bittorentové stránky LinkoManija. Ta patří mezi deset nejnavštěvova­nějších webů v zemi. Microsoft chce po jejím provozovateli, kterým je společnost jistého Kestase Ermanase, odškodné ve výši 43 milionů amerických dolarů. Žaloba u litevského soudu už byla podána s tím, že LinkoManija prý přispěla k nelegálnímu šíření kancelářských sad Office 2003 a Office 2007. Netřeba snad dodávat, že podobné soudní spory v posledních letech položily nejeden podobný projekt. V tomto případě je ale podle litevských zákonů stropem pro odškodné pouhých 53 000 dolarů.

Kestas Ermanas si stěžuje, že Microsoft žaluje nesprávného, protože stránky prý změnily provozovatele a on s nimi údajně už nemá nic společného. Zároveň se hájí, že ho nikdo nikdy z Microsoftu neoslovil s žádostí o odstranění závadného obsahu. Rozhodnutí litevského soudu sice nelze předjímat, ale v jiných zemích soudci už došli v podobných situacích k závěru, že provozovatel měl tušit, že aktivita uživatelů není právně čistá. Oplétačky se zákonem už má více než stovka uživatelů stránek LinkoManija a jeden z nich jde příští měsíc před soud. (TorrentFreak)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).