Hlavní navigace

LivingSocial hacknuto, hackeři získali údaje 50 milionů lidí

27. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jeden z největších slevových serverů na světě, LivingSocial, informoval své zaměstnance o „neautorizovaných přístupech k zákaznickým datům“.

Údaje 50 milionů zákazníků LivingSocial (www.livingsocial.com), jednoho z největších slevových serverů na světě, jsou v rukou neznámých hackerů. Těm se podařilo získat jména, e-maily, data narození a kryptovaná hesla. Plyne to z interního e-mailu určeného zaměstnancům společnosti, který se podařilo získat AllThingsD. Únik se týká zákazníků prakticky ve všech zemích, výjimku tvoří Thajsko, Korea, Indonésie a Filipíny, kde LivingSocial funguje na oddělených systémech.

Podle poskytnutých informací se útočníkům nepodařilo získat informace o platebních kartách ani další finanční informace (ani informace týkající se dodavatelů). Pokud jste se stali zákazníky LivingSocial, čeká vás nutná změna hesla. Pokud jste se snad někdy registrovali jenom ze zvědavosti, pamatujte na možné riziko plynoucí z případného použití stejného hesla jako na jiných službách.

Kryptovaná hesla, která se útočníkům podařilo získat, by měla být dodatečně zabezpečena (hash a salt). V každém případě je vhodné si heslo na LivingSocial změnit, nejlépe na takové, které je silné a rozhodně rozdílné od dalších hesel, které používáte. LivingSocial už rozesílá e-maily informující uživatele, kterých se  hack týká. E-mail informující o hacku ale dostanete i v případě, že jste se pouze zaregistrovali pro denní rozesílku nabídek.

MM socky3

Pro LivingSocial je hack s únikem informací nepříjemný i z pohledu toho, že se dlouhodobě potýká s problémy. V roce 2012 se jim podařilo dosáhnout 650 milionů dolarů ztráty (o rok předtím 499 milionů dolarů) a to i přes až dvojnásobný meziroční růst obratu (536 milionů dolarů v roce 2012). Na ztrátě se podílí hlavně provozní náklady a 579 milionů dolarů souvisejících s akvizicemi.

Jedním z nejdůležitějších investorů v LivingSocial je Amazon s 29% podílem (v hodnotě zhruba 52 milionů dolarů). Nepříznivé finanční výsledky se LivingSocial pokouší řešit hlavně snížením počtu zaměstnanců – na konci loňského roku propustili 400 lidí (zhruba 10 % celkového počtu). 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.