Hlavní navigace

Otakar Černý: Olympiádu v Soči 2014 by už nemusela vysílat jen ČT

30. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 6. 2010

Česká televize by nemusela být exkluzivním zprostředkovatelem Zimních olympijských her 2014 v Soči. Vysílací práva má totiž nakoupena jen do letní olympiády 2012 v Londýně a poté je budou moci získat i komerční televize. Je tedy pravděpodobné, že jejich cena stoupne a jedna televizní stanice na tak malém trhu, jako je ten český, si je nebude moci dovolit koupit. Serveru DigiZone.cz to řekl šéfredaktor sportovní redakce ČT Otakar Černý.

K TÉMATU: Olympijské hry v komerční TV? I taková může být realita

Je to pravděpodobné. Může se stát, že se budeme o olympiádu dělit s další televizí nebo televizemi, uvedl Černý. V Evropě přitom dosud olympijské hry nabízely takřka výhradně veřejnoprávní televizní stanice, které nakupovaly vysílací práva prostřednictvím Evropské vysílací unie EBU. Tato asociace ale už nebude mít výhradní postavení při jednání o vysílacích právech pro Evropu. Také je možné, že se přenosy z olympiády objeví pouze na placeném kanálu nebo kanálech.

UXD

Už teď je v Evropě hodně nesolventních veřejnoprávních televizí. Na zasedání EBU v Ženevě jsme byli v květnu tázáni, jakým způsobem máme omezené rozpočty. My jsme jedna z mála televizí, která ho má omezený málo. Ale jsou televize jako holandská, britská BBC, maďarská, které nemají peníze už dnes, konstatuje Černý. Ceny vysílacích práv k důležitým sportovním událostem navíc neustále stoupají.

Nevím, kam až to dospěje, možná ani olympiáda vůbec nepoběží v televizi a bude ji vysílat internet. Myslím, že u nás už na tato práva nedosáhne žádná televize sama, míní šéfredaktor sportu ČT. Kavčí hory ale podle něj mají dobré vztahy jak s Novou, tak s Primou, takže by se dokázaly na případné kooperaci olympijského vysílání domluvit.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.