Hlavní navigace

Loni se prodalo téměř 200 milionů tabletů, na většině z nich byl Android

5. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle analytické skupiny Gartner největším výrobcem zůstává Apple. Do role silné dvojky se dostal Samsung. V pořadí platforem se Windows krčí hodně daleko za Androidem a iOS.

V loňském roce se prodalo přibližně 195 milionů tabletů, což je meziroční nárůst o 79 milionů prodaných kusů. S informací přišla analytická agentura Gartner. Jedničkou mezi výrobci zůstává Apple, ovšem jeho podíl se meziročně ztenčil z 52,8 % na 36 %. Naopak na post silné tržní dvojky se vyhoupla společnost Samsung, jejíž podíl vzrostl ze 7,4 % na 19,1 %.

Dále je trh již značně fragmentován. Za loňský rok patří třetí místo značce Asus s podílem 5,6 % (předloni 5,4 %), následuje Amazon s 4,8% (předloni 6,6 %) a první pětku uzavírá Lenovo, které si z tržního koláče loni ukouslo 3,3 % (předloni 1,9 %). Na další výrobce připadá v součtu bezmála třetina trhu, konkrétně 31 %. Za rok 2012 to bylo jen 25 %.

Marketing Meeting balicek


Autor: Gartner

Celkem 61,9 % tabletů bylo v roce 2013 prodáno se systémem Android. Ten si tak z předloňských 45,8 % výrazně polepšil. Platforma iOS si naopak pohoršila o 16,8 % procentního bodu na 36 %. Nicméně Android a iOS stále dohromady ovládají naprostou majoritu tabletů. Jeden z této dvojice systémů byl loni zastoupen na 97,9 % prodaných tabletů.

Na Microsoft zbylo jen 2,1 %. Jde přitom o součet podílů systémů Windows 8, Windows 8.1, Windows RT a také Windows 7, se kterými se stále dodávají některé slate tablety do korporátního sektoru. Není tedy divu, že Microsoft chce údajně výrazně zvýhodnit cenu licence Windows 8.1 pro výrobce zařízení s cenou do 250 dolarů, tedy hlavně dostupných tabletů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).