Hlavní navigace

Názory k článku Lucie Neumanová, Klára Holíková (Femme Palette): Chceme ženám pomoct, aby se v IT cítily dobře

 • 5. 2. 2021 16:41

  Poleno

  To by mě vážně a seriózně zajímalo, kam se na to pořád chodí. Diplom jsem při shánění zaměstnání jako programátor neukazoval ani jednou, dokonce už ani nepoužívám "Ing."., je to úplně jedno. A tady v zahraničí je český diplom stejně celkem k ničemu. Nikoho to nezajímá a to ještě programuji úplně mimo obor, ke kterému mě jako muže měl údajně někdo vést už od začátku. A to je pořád ještě o 180° jinde, než co jsem chtěl dělat ve 20 letech.

  Jako proti snaze tady slečen/paní nic nemám, ale je proč je k tomu vždycky ta potřeba svalit všechno na to jisté pohlaví, jako by tady snad byl nějaký komplot proti zaměstnávání žen. Mě taky nevzali vždy všude a to bych měl podle toho mít umetenou cestičku.

  Pohlaví a výchova je jenom jeden faktor ze sta a vůbec ne ten nejpodstatnější. Což je prokázáno zhodnocením Švédského modelu. Nehledě na to jak převychovávali děcka, stejně přirozeně jak děti, tak pak dospělí tíhnou k tomu, co je jim blízké.
  Já jsem např. ve vyjednávání platu více blíže chování žen, více souhlasící a přístupný, takže prostě nevydělávám nejvetší sumy na světě a nemůžu chodit po fórech a chvástat se, jaké cifry vydělávám. Ale že by za tím bylo nějaké spiknutí proti mému pohlaví ...

  5. 2. 2021, 16:44 editováno autorem komentáře

 • 8. 2. 2021 9:54

  Saljack

  Pořád je nerovnost v zastoupení žen. V oboru jich není dost a nejsou k tomu, na rozdíl od mužů, odmalička vedeny. To se pak odráží na platové nerovnosti. Že by se chtěly těmto oborům věnovat, si ženy často uvědomují pozdě, a místo aby šly do školy, učí se všechno samy nebo přes bootcampy. To je na jednu stranu skvělé, ale když se pak firmy dívají na profily kandidátů, tak tyto uchazečky srovnávají s muži, kteří mají vzdělání, titul a větší zkušenosti. A ženu pak automaticky zařadí do nižší platové třídy.
  Tohle je vyloženě lež ohledně platové nerovnosti. Nikdo nikoho nesrovnává s muži, ale s dalšími lidmi a je úplně jedno jestli je to muž nebo žena. A rozhodně bych si netroufnul tvrdit, že někdo v IT zařazuje ženy do nižší platové třídy. Asi je jasné, že když někdo 20 let programuje a vystuduje vysokou (na kterou stejně nikdo v IT nekouká, ale když vydíte ty lepší školy, tak aspoň máte trochu záruku, že to není úplně blbec), že bude mít vyšší plat než někdo kdo má za sebou bootcamp.

  Talentovaní lidé si totiž místo práce vybírají i právě podle toho, nakolik jsou firmy vstřícné k diverzitě a inkluzi. V Americe to už bez toho prostě nejde, protože lidé by pro takovou firmu nechtěli pracovat.
  Opravdu tomuhle žvástu někdo věří? Myslím si, že tohle je to poslední co dnes talentované lidi zajímá, protože si nedokážu představit firmu, která by nějak diskriminovala jenom kvůli pohlaví, případně rasy v oblasti IT. Nebude spíš ty talentované lidi zajímat jaké technologie se používají, zda je bude práce bavit, zda má smysl nebo dokonce zda něco přinese světu?

 • 8. 2. 2021 21:27

  Saljack

  Vyloženě lež je to, co píšete vy. Stačí se podívat na statistiky.
  Tak ty statistiky předložte a zajímají mě vyloženě statistiky v IT a hlavně na pozicích vývojářů. Zajímalo by mě, jak se to dá vůbec porovnávat. Výše platu také nemusí nic říkat o hard skills, ale také o tom kolik si je kdo schopný vyjednat. Znám spoustu lidí co bude dělat za menší peníze na zajímavé práci, než na nezajímavé o mnohem lépe placené.

  To znamená akorát to, že diskriminace probíhá jiným způsobem, než si vy dokážete představit. A jakým? Opět vytáhnete značně kontroverzní studií ohledně diskriminace pomocí pochybného testu a jak všichni podprahově diskriminují, jako tomu bylo u blacklistu? Nebo máte i něco hmatatelného a seriózního?

  Což může u mnohých lidí zahrnovat i to, jak je firma vstřícná k diverzitě a inkluzi.
  1. Nikde v rozhovoru není, že mnozí, ale že talentovaní lidé.
  2. Máte k tomu nějakou statistiku? Vážně by mě to zajímalo protože to tvrzení v rozhovoru je značně pochybné.

 • 8. 2. 2021 17:55

  Filip Jirsák

  Tohle je vyloženě lež ohledně platové nerovnosti.
  Vyloženě lež je to, co píšete vy. Stačí se podívat na statistiky.

  protože si nedokážu představit firmu, která by nějak diskriminovala jenom kvůli pohlaví, případně rasy v oblasti IT
  To znamená akorát to, že diskriminace probíhá jiným způsobem, než si vy dokážete představit.

  zda je bude práce bavit, zda má smysl nebo dokonce zda něco přinese světu?
  Což může u mnohých lidí zahrnovat i to, jak je firma vstřícná k diverzitě a inkluzi.