Hlavní navigace

LUKO spojencem AT&T Unisource

10. 11. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost LUKO Czech-Net včera oznámila nové připojení své sítě linkou o kapacitě 4 Mb/s k uzlu AT&T Unisource ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle informací od představitelů této společnosti však nechtějí všechno jen pro sebe, ale naopak u nás hodlají kapacitu sítě AT&T Unisource prodávat i dalším.

LUKO bylo doposud připojeno linkou 2 Mb/s k pražskému uzlu AT&T Unisource, který je tu bez velkého rozruchu už nějakou dobu. Tento uzel byl přitom připojen do Amsterodamu a podle zjištění Petra Součka tomu tak doposud stále je. Nová cesta do Frankfurtu má dvojnásobnou kapacitu, 4 Mb/s, a je fyzicky realizována dvěma linkami o kapacitě dvou megabitů. Dodavatelem je SPT TELECOM.

O spolupráci s AT&T Unisource jsem hovořil na Invexu s Richardem Kozou, ředitelem LUKO Czech-Net. LUKO podle něj nezůstane jen v pozici prostého zákazníka, ale má s AT&T Unisource podepsanou distribuční smlouvu, která jej opravňuje k tomu, aby prodávalo připojení k této síti i dalším poskytovatelům připojení. Jde tedy o podobný model, jaký mají další upstream provideři, například Ebone či Global One, ovšem s tím podstatným rozdílem, že AT&T Unisource u nás nemá přímé obchodní zastoupení a chce jít cestou Luka. Tázal jsem se i na ceny, za které LUKO (resp. AT&T Unisource) nabízí své služby, ale dostalo se mi jen lakonického ujištění, že jde o ceny konkurenceschopné.

MMF24

AT&T Unisource patří k světovým Internetovým gigantům a bylo s podivem, že se u nás doposud více neangažovalo. Přestože AT&T ze společného podniku pozvolna vycouvává s ohledem na svoji nedávnou akvizici Internet Global Network (původně divize IBM), Unisource by měl i bez tří současných počátečních písmen fungovat i nadále. Zda a jakou si na našem trhu získá pozici záleží především na obchodní politice vůči zákazníkům, tedy poskytovatelům připojení.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).