Hlavní navigace

Lupa rychlostí blesku

23. 9. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Časté - a nutno říct, že oprávněné - stesky čtenářů na rychlost a výdrž serverů Lupy jsou nyní už jen zaprášenou minulostí. Máme krásné nové stroje a přinášíme vám fotoreportáž z jejich instalace. Nebylo to snadné a nebylo to zadarmo, ale věříme, že výsledek stojí za to a bude vás těšit stejně jako nás. Přesvědčte se sami!

Lupa už dávno vyrostla z dětských střevíčků, dávno ji Marek nepíše po večerech ze svého pokoje, dávno nejde o one man show. Co ale až do včerejšího dne připomínalo tyto dřevní doby začátků Lupy, potažmo Internet Infa, byly servery. Ano, ty servery, na které jste svorně nadávali v diskuzích, ty servery, které neustále oznamovaly, že už opravdu nestíhají vyřizovat požadavky čtenářů. Ano, bylo to neúnosné, a tak jsme si řekli dost.

Trocha historie


Koncem minulého století, kdy začínala většina poskytovatelů obsahu, bylo celkem běžné, že za server se považoval jakýkoliv kus hardwaru, který měl trochu výkonnější procesor a víc paměti a který jste si smontovali z nakoupených komponent. Je samozřejmé, že toto řešení sebou neslo více problému než užitku – jedinou výhodou je snad nižší cena. Nevýhody jsou jasné – nikdo vám neručí za celek a vy nemáte téměř žádnou šanci zjistit, proč si paměť z jedné tchajwanské garáže nerozumí s deskou z jiné tchajwanské garáže nebo marně kroutíte hlavou na tím, že server běží bez problémů jen tehdy, pokud je k němu připojený „hardwarový klíč“ v podobě PS2 myši (thx to Yenya :-)). Výsledkem těchto levných řešení jsou pak veselé historky o nocích strávených v serverovně (v lepším případě), žaludeční vředy, probdělé noci a naštvaní čtenáři (v horším případě).

Nebudu to protahovat, prostě jsme se rozhodli, že takto to dál nejde a že si vy, naši čtenáři a uživatelé, zasloužíte lepší stroje. Takže jsme absolvovali několikaměsíční anabázi výběru dodavatele, při které jsme zjistili spousty zajímavých věci, jako například to, že některé značkové sestavy nejsou až tak drahé, že některé značkové sestavy jsou pekelně drahé a že některým výrobcům je obchod za statisíce ukradený, protože vám ani neodpoví na email s poptávkou. Nakonec jsme však vybrali dodavatele, zakoupili rack, switch a samozřejmě servery a výsledek dnes pociťujete na vlastní kůži. A protože fotky řeknou víc než suchý text, podívejte se sami, jak přesun serverů proběhl.

1365

8:30 – Prázdný rack, aneb začínáme

1366

9:30 – switch a servery pásly do racku bez problémů

1367

10:30 – kopírujeme potřebná data na nové servery

1369

11:00 – Ještě přidáme přední masky – uznejte, že s nimi vypadají servery o třídu lépe :-)

1368

12:00 – Povedlo se nám namontovat vypůjčenou poličku – ta naše tam jaksi nepasovala :-) (dík patří panu Kusému ze Sitelu) a naskládat do racku zbytek serverů z minulého století, které si na upgrade musí ještě nějaký čas počkat

1370

18:00 – Ještě zamknout rack, zkontrolovat pomrkávající diody a padla

Pokud marně přemýšlíte, kam zmizelo šest hodin mezi 12:00 a 18:00, tak vězte, že je zabraly hrátky s disky a zdroji oněch serverů z minulého století, které byly narušovány vtipnými dialogy ve stylu:

A: „Kolik musíme zkopírovat těch dat?“
B: „32 GB.“
A: „To je nadlouho, co?“
B: „Ne, propočítám to … bude to za necelou hodinku, zatím se najíme.“
A: (po 40 minutách a 10 procentech zkopírovaných dat) „Asi to bude trvat dýl, co?“
B: „Hmm, vyplo se DMA.“
A: „Tak ho zapni.“
B: „Nejde to, ten disk je divnej…“

Cloud 22 temata

Ale vzhledem k tomu, že všechny naše servery už běží bez problémů a vy si čtete Lupu, vidíte, že vše se v dobré obrátilo. Na druhou stranu je nám jasné, že i přes sebedůkladnější kontrolu a naši obětavou snahu se mohou v následujících dnech objevit nepředpokládané chyb(k)y. V případě, že budete svědkem jejich výskytu, uvítáme vaše upozornění na emailu hrbek@iinfo.cz.

Tak ať vám nové servery slouží.

Anketa

Jaký hardware preferujete?

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu občas na tomaskrause.cz a tvořím bitcoinvkapse.cz.