Hlavní navigace

Mail.ru koupilo VKontakte, „ruský Facebook“ mění majitele

22. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

VKontakte změnila za 1,47 miliardy dolarů majitele, nový vlastník navíc urovnal právní spory původního majitele.

Pavel Durov, původní nejvýraznější šéf, zakladatel i majitel ruské sociální sítě VKontakte, se dostal do problémů někdy na počátku tohoto roku. Vše vyvrcholilo jeho „vyhazovem“ (viz Boj o vládu nad „ruským Facebookem“ je u konce, jeho zakladatel prohrál), který byl nejspíš jím plánovaným odchodem. Ve firmě přitom v té době sice vlastnil jenom pětinu, ale ta mu umožňovala majoritu co se hlasovacích práv týče.

Jedním z akcionářů byla také Mail.ru Group, provozovatel nejenom stejnojmenného webu Mail.ru, ale řady dalších poměrně populárních a hojně navštěvovaných webů – ve VKontakte už dříve vlastnili 39,99 % (někdy od roku 2012, byť v jiných zdrojích se uvádí, že už od roku 2007 vlastnili 52 %) a v průběhu roku 2013 se pokoušeli získat podíl ještě větší – zejména od dalších odcházejících původních zakladatelů a vlastníků.

Co se nepovedlo tehdy, ale podle všeho dopadlo dobře nyní v září, alespoň to uvádí zahraniční média (viz například Mail.ru Takes Over ‘Russia’s Facebook’ VKontake In $1.47B Deal, Settles Durov Suit), která zmiňují to, že Mail.ru se podařilo koupit 48% podíl, který jim doposud chyběl. Cena se měla vyšplhat na 1,47 miliardy dolarů a prodávajícím měly být firmy Blesmir Development Limited a Palagon Limited. Mail.ru se také údajně stahuje ze sporu o Telegram (bezpečná aplikace pro posílání zpráv, kterou se právě Durov pokoušel v poslední době protlačit) a také z dalších případných sporů, které se VKontakte a souvisejících věcí týkají.

Celkově teoreticky Mail.ru Group zaplatila za VKontakte 2,07 miliardy dolarů – něco přímo v hotovosti a část v podobě půjčky, kterou si vzali u Gazprombank. A je asi vhodné zmínit i to, že Mail.ru nyní ovládá dvě největší sociální sítě v Rusku – VKontakte (VK) a Odnoklassniki (obdoba českých Spolužáci.cz). Plus vlastní akcie Facebooku, kam zainvestovali v roce 2013.

VKontakte je v Rusku nejpopulárnější sítí – Facebooku se nedaří prosadit a zatím VK ani zdaleka neohrožuje. Zároveň je ale VK trnem v oku vládě i úřadům a neméně problematická je pro vlastníky autorských práv. Ti mají s její existencí zásadní problém v podobě neřízeného šíření pirátského obsahu právě jejím prostřednictvím.

S první skupinou vstoupil do války přímo sám Durov, který již dříve obvinil úřady z tlaku na odstraňování obsahu, který se nehodí Kremlu. Držitelům práv je trnem v oku už dlouho, zejména pro laxní přístup k stále se rozšiřujícímu systému výměny hudby mezi uživateli. Jak s těmito dvěma poměrně zásadními hrozbami naloží Mail.ru, není zatím známo. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.