Hlavní navigace

Mail.ru koupilo VKontakte, „ruský Facebook“ mění majitele

VKontakte změnila za 1,47 miliardy dolarů majitele, nový vlastník navíc urovnal právní spory původního majitele.
Daniel Dočekal 22. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pavel Durov, původní nejvýraznější šéf, zakladatel i majitel ruské sociální sítě VKontakte, se dostal do problémů někdy na počátku tohoto roku. Vše vyvrcholilo jeho „vyhazovem“ (viz Boj o vládu nad „ruským Facebookem“ je u konce, jeho zakladatel prohrál), který byl nejspíš jím plánovaným odchodem. Ve firmě přitom v té době sice vlastnil jenom pětinu, ale ta mu umožňovala majoritu co se hlasovacích práv týče.

Jedním z akcionářů byla také Mail.ru Group, provozovatel nejenom stejnojmenného webu Mail.ru, ale řady dalších poměrně populárních a hojně navštěvovaných webů – ve VKontakte už dříve vlastnili 39,99 % (někdy od roku 2012, byť v jiných zdrojích se uvádí, že už od roku 2007 vlastnili 52 %) a v průběhu roku 2013 se pokoušeli získat podíl ještě větší – zejména od dalších odcházejících původních zakladatelů a vlastníků.

Co se nepovedlo tehdy, ale podle všeho dopadlo dobře nyní v září, alespoň to uvádí zahraniční média (viz například Mail.ru Takes Over ‘Russia’s Facebook’ VKontake In $1.47B Deal, Settles Durov Suit), která zmiňují to, že Mail.ru se podařilo koupit 48% podíl, který jim doposud chyběl. Cena se měla vyšplhat na 1,47 miliardy dolarů a prodávajícím měly být firmy Blesmir Development Limited a Palagon Limited. Mail.ru se také údajně stahuje ze sporu o Telegram (bezpečná aplikace pro posílání zpráv, kterou se právě Durov pokoušel v poslední době protlačit) a také z dalších případných sporů, které se VKontakte a souvisejících věcí týkají.

Celkově teoreticky Mail.ru Group zaplatila za VKontakte 2,07 miliardy dolarů – něco přímo v hotovosti a část v podobě půjčky, kterou si vzali u Gazprombank. A je asi vhodné zmínit i to, že Mail.ru nyní ovládá dvě největší sociální sítě v Rusku – VKontakte (VK) a Odnoklassniki (obdoba českých Spolužáci.cz). Plus vlastní akcie Facebooku, kam zainvestovali v roce 2013.

WT100 SEO

VKontakte je v Rusku nejpopulárnější sítí – Facebooku se nedaří prosadit a zatím VK ani zdaleka neohrožuje. Zároveň je ale VK trnem v oku vládě i úřadům a neméně problematická je pro vlastníky autorských práv. Ti mají s její existencí zásadní problém v podobě neřízeného šíření pirátského obsahu právě jejím prostřednictvím.

S první skupinou vstoupil do války přímo sám Durov, který již dříve obvinil úřady z tlaku na odstraňování obsahu, který se nehodí Kremlu. Držitelům práv je trnem v oku už dlouho, zejména pro laxní přístup k stále se rozšiřujícímu systému výměny hudby mezi uživateli. Jak s těmito dvěma poměrně zásadními hrozbami naloží Mail.ru, není zatím známo.