Hlavní navigace

Majitel Novy, mediální skupina CME, loni prodělal 3,37 miliardy korun

Sdílet

22. 2. 2012

UVNITŘ PODROBNÉ VÝSLEDKY Dluhy vlastníka televize Nova, mediální skupiny CME, za loňský rok ještě narostly. Celý mediální dům, který kromě Česka působí ještě na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, Slovinsku a Chorvatsku, vykázal za rok 2011 ztrátu v přepočtu 3,3 miliardy korun. Vyplývá to z hospodářských výsledků, které dnes zveřejnila sama CME. Prezident skupiny Adrian Sarbu ale vyzdvihnul fakt, že CME rostla rychleji než reklamní trhy.

DOKUMENT: Hospodářské výsledky CME za rok 2011 a čtvrté čtvrtletí 2011 (PDF, 237 kB)

CME se loni podařilo meziročně zvýšit tržby o 17,3 procenta na 864,8 milionu dolarů, což je v přepočtu přibližně 16,2 miliardy korun. Hospodaření skupiny ale skončilo ztrátou, kterou oproti roku 2010 ještě prohloubila o 53,6 procenta na loňských 179,6 milionu dolarů, tedy asi 3,37 miliardy korun. Ztrátu CME meziročně prohloubila i v posledním loňském čtvrtletí, ale zároveň meziročně zvýšila tržby o 7,6 procenta.

K TÉMATU: Dluh televize Nova dosáhl ke konci roku 2010 částky 11,7 miliardy ko­run

Provozní zisk CME před odpisy a amortizací (OIBDA) se loni meziročně zvýšil o 55,6 procenta na 167 milionů korun, což představuj asi 3,1 miliardy korun. Nejvýnosnějším trhem pro CME zůstává nadále s přehledem Česká republika a skupina Nova, která loni jen v oblasti televizního vysílání zajistila skupině dvě třetiny celkového provozního zisku a v ročních výnosech byla téměř na dvojnásobku oproti Rumunsku, což je pro CME druhý nejvýnosnější trh.

CIF20

ČTĚTE TAKÉ: CME je velmi zadlužená. Vlastníka Novy nečekají dobré časy

Udrželi jsme vedoucí postavení na všech našich trzích a snížili srovnatelné náklady. V roce 2012 se zaměříme na snižování zadlužení, udržení naší vedoucí pozice a posílení nových zdrojů výnosu, komentoval výsledky hospodaření prezident CME Adrian Sarbu. Finanční analytici jsou ale ze zprávy rozpačití, očekávali mírný zisk a nikoli ztrátu. Web Patria.cz ale upozorňuje, že za hrůzně vysokou ztrátou CME je plánovaný odpis investic skupiny v Bulharsku.