Hlavní navigace

Malá reportáž z velkého dne

2. 9. 1999
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Představte si takovou bombu - Internet zdarma. To je akce, kterou se rozhodně nepodaří zažít za život mnohokrát. Tedy, pokud nepořádáte volby. Je tomu týden, co se takový okamžik odehrál v režii Video On Line. Dan Lukeš byl u toho a své zážitky shrnul do - jen podle názvu - malé reportáže.

Nejsem zaměstnancem VOL, ale každý systém potřebuje před svým spuštěním závěrečně otestovat. A cizí oči vždy vidí lépe některé věci, které sebelepšímu „internímu“ odborníkovi uniknou. Jsem jeden ze dvou externích pozorovatelů, který měli výsadu pozorovat (a přímo se účastnit) celé závěrečné přípravy na okamžik T přímo z hlavního „velína“ a chci vám ten zážitek alespoň trochu zprostředkovat.

Ono se řekne – Internet zadarmo – z pohledu vnějšího pozorovatele to vypadá jako velice jednoduchá akce – prostě jednoho dne pošlete tiskovou zprávu médiím a přestanete chtít peníze. Jenže tak prosté to není. Nutnost důkladného posílení celé infrastruktury, nákup nového hardwaru, který si vyžádá silnější záložní zdroj energie a všechno dohromady způsobí, že je nutné se přestěhovat do větších prostor – to všechno se dělo týdny předem. Nicméně, to není to, o čem vám chci povědět.

Než se definitivně dostaneme přímo k událostem dne D musíte vědět ještě něco. Spuštění služby a tedy celý harmonogram příprav měl finální datum 1. září. Ve chvíli, kdy se 23. srpna objevily příliš veřejné spekulace o dalších kandidátech na spuštění podobné služby, byl koncový termín změněn. Představte si, že na něčem pracujete, máte dojem, že máte týden času a najednou se dozvíte „startujeme pozítří“.

Tak a teď, když už znáte výchozí podmínky, můžeme se vrátit ke dni D.


Je 25. srpna 1999.

Od samého rána je potřeba čelit silné investigativní činnosti – přes všechna utajování se přeci jen něco proslechlo. Největší zásluhu na tom má asi Marek Antoš, který obvolal kdekoho ve snaze zjistit o co jde v reklamě na RedBox a při hovoru nešetřil spekulacemi (je proto s podivem, že právě on zaspal, a článek o události zveřejnil se značným zpožděním).

[Pozn. M.A.: Život je někdy legrační. Ačkoliv jsem měl informace o Red Boxu i o VOLném dva až tři dny předtím, než se kolem nich strhl takový povyk, Lupa o nich informovala až v jednom šiku s ostatními. Jeden den jsem totiž ještě sbíral spřesňující informace a druhý den jsme celý strávil v Budějovicích a okolí s tím, že článek napíšu po návratu. Nestihl jsem: už během dne mi začali volat kolegové z tištěných médií na mobil (shodou okolností jsem byl právě v Třeboni) s žádostmi o komentář a druhý den ráno byl celý Internet rúžovo(VOL)-červený(Red Box)].

Zjistit, že za touto reklamou stojí Contactel netrvalo sice dlouho, v té chvíli však již události žily vlastním životem. Podařilo se mu totiž nasadit brouka „co když opravdu někdo připravuje Internet zdarma“ do hlavy i těm, kteří do té doby setrvávali ve sladké nevědomosti – natož pak těm, co již delší dobu měli nějaká nejasná tušení. Bylo velice zajímavé pozorovat, jak silně jsou vlastně jednotliví konkurenti propojeni přes společné známé. Prostě, svět Internetu je u nás příliš malý. U některých informací bylo dokonce možné vysledovat obíhání kolem dokola – informace o někom se pak dostávala zpět k němu samému – „podívej se, co o tobě tamten ví – je to pravda?“. V některých případech šlo i o informace, které bych rozhodně označil přinejmenším jako důvěrné – třeba počty kanálů, které má ten-který ISP pro nejbližší dobu objednané od některého dodavatele. Na druhou stranu, některé „úniky“ informací ve skutečnosti úniky nebyly – ve snaze zjistit co nejvíce informací o plánovaných krocích konkurence docházelo k obchodům typu „když mi řekneš, já ti řeknu“. Chvíle krátce po poledni, kdy byla vydána tisková zpráva, tak byla pro zúčastněné vlastně úlevou.
Okolo 13:45 se také pro svět narodil www.volny.cz, v této chvíli však pouze, pro vnější pozorovatele, s nápisem „začínáme o půlnoci“.
Ještě je 10 hodin času.

Je 17:00. Do startu zbývá 7 hodin.

Je dokončena příprava na přechod na jiný databázový engine – ten starý by svojí kapacitou nemusel vyhovovat – a začíná finální převod dat ze starého systému do systému nového. Převod dat bude trvat cca 3 hodiny. Mezitím samozřejmě stále probíhají dokončovací práce na vzhledu WWW a veškerém softwarovém vybavení. Základní věci už jsou samozřejmě hotovy, ale ještě je potřeba něco doladit. A nezapomeňte, že začínáme o týden dříve.

20:00 – 4 hodiny do půlnoci

Převod dat byl úspěšně dokončen. Jedinou chybou je, že se uživatelům nepřevedlo právo přistoupit ke své poště. Naštěstí zasahují automaty neustále hlídající bezporuchový chod sítě – detekují a hlásí tuto chybu během tří minut, takže chyba je odstraněna dřív, než si jí mohlo všimnou více zákazníků.

20:30 – vše je v pohodě, máme 3,5 hodiny …

Všichni jsou klidní a panuje optimistická nálada. Systém je v podstatě připraven až na některé WWW stránky. Začíná závěrečné testování. Ukazuje se, že uživatelům na non-Windows platformách funguje špatně registrační formulář. Viník je sice záhy odhalen (je to mod_perl pro Apache), odhalení viníka však není řešením. Nakonec je zvoleno řešení nejednodušší – pokud formulář vyplňuje uživatel Windows, probíhá jeho zpracování původním způsobem, u ostatních systémů je volán externí interpret, který s dodávanými daty problém nemá.

21:20 – odtikává posledních 160 minut.

Od svého spuštění (okolo poledne) zaznamenal www.volny.cz dotazy již z 10 000 unique IP adres. Bylo by dobré službu spustit o něco dříve, řekněme v jedenáct – rozmělnil by se tím startovací náraz, který jinak systém evidentně čeká. Půjdeme na večeři? Asi ne, to by zabralo moc času. Vyháníme jednoho z nás pro pizzu. Protentokrát je dokonce výjimečně tolerováno jídlo nad klávesnicí a není potřeba chodit k „jídelnímu“ stolečku.

22:42 – zážeh nastane za 78 minut …

Trochu vzrůstá nervozita. Cestovní horečka, dalo by se říct. „Volňáskové“ nemohou číst poštu. No jistě – po změně některých IP adres nemůže POP daemon kontaktovat autorizační server.

23:10 – 50 minut – jedeme z kopce!

„Volňáskové“ pro změnu poštu nedostávají. Zase práva – sendmail nemá právo vytvořit novou schránku . Nejde nastavit forward. Registrační formulář při některých kombinacích vyplněných položek hlásí „neočekávanou chybu“. Stále ještě není na WWW umístěno několik stránek.

23:40 – ještě 20 minut …

Je jasné, že předčasné otevření se nekoná. Je úspěšně otestováno, že lze odesílat i přijímat poštu, že vzniká WWW prostor, že je možné přistoupit k diskovému prostoru pomocí FTP. Funguje i telefonické připojení na ta čísla, na která má. Ve formuláři ještě probíhá závěrečné testování reakcí na „neobvykle“ vyplněné položky.

23:55 – T-5

Za posledních 10 minut přibylo na stále ještě němém WWW 3 000 nových unique IP adres.

Technický ředitel VOL má jediný dotaz: „Ví někdo o něčem, kvůli čemu by bylo potřeba celou akci zastavit?“ Sice ještě víme o drobnostech, ty ale budou do půlnoci opraveny. Startovací sekvence přerušena není.

Narychlo registruji jako přístupová jména vulgární slova, která mě napadají. Zabráním tak tomu, aby je registroval někdo jiný. Nemám rád e-mailové adresy, před kterými je potřeba malým dětem zakrývat oči.

23:58 – T-2

Jsou upraveny konfigurace tak, aby se po jejich novém načtení zpřístupnily stránky nové služby. Přijde stisknout závěrečný <ENTER> sám ředitel společnosti?

00:00

Je to možná směšné, ale největší údálost na českém Internetu se spouští příkazem ‚kill –1 248‘.

V tuto chvíli je podobnost se střediskem řízení letu raketoplánu dokonalá – všichni sedí u svých monitorů, pečlivě sledují ten kus systému, za který se cítí nejvíce odpovědni, a hlásí provozní údaje.

WWW server okamžitě registruje 124 současných žádostí o stránku. Zatížení WWW serveru vzrůstá na 80 % a nárazově dokonce až na 96 %. Značně zatížen je i databázový a registrační server, ale ani tady v nárazech nedosahuje zatížení maxima. Po dvou minutách jsou již první 4 uživatelé připojeni veřejným jménem internet a heslem zdarma. Prudce roste počet registrací. Kdo byl první neprozradím, ale číslo jeho smlouvy je 23. Nevím, jak se mohlo panu Hlavenkovi (zive.cpress.cz) stát, že ještě 7 minut po půlnoci viděl jen „starou“ stránku. Tady jsou ode všech monitorů hlášení jednoznačná – všechny systémy pracují normálně. A hlavně, první uživatelé se již připojují.

00:15

První nápor je za námi. Zvědavost zvědavců je již z větší části uspokojena. Zatížení systémů klesá až na směšná 4 %. Je zaregistrováno 135 uživatelů. Teď už bude klid až do rána, kdy lidé přijdou do práce. Je čas na vydechnutí a euforii. Zaměstnanci VOL se během příští půl hodiny rozejdou a rozjedou domů. Zůstane jen stálá služba.

Historický okamžik je za námi. Bylo zajímavé být u toho. Dobrou noc.

cif 24 - early cena - média

Dan Lukeš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).