Hlavní navigace

Mapy.cz mají potíže s jízdními řády, CHAPSu totiž nefunguje stránkování

12. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Chyba na webu firmy CHAPS znemožňuje uživatelům stahovat kompletní data o jízdních řádech. Technický problém, nebo pokračování souboje CHAPSu se Seznamem?

Pokud v těchto dnech na Mapy.cz nebo v aplikaci Pubtran vyhledáváte dopravní spojení v Brně, nemusíte dostat přesné výsledky. Důvodem je technický problém na webu firmy CHAPS, která jízdní řády zpracovává a publikuje je na webu portal.idos.cz.

„Náhoda? Už třetí týden nelze na portal.idos.cz stránkovat dál, než za 6. stránku z cca 250. Otevřený přístup k datům v podání CHAPS,“ postěžoval si na Twitteru produktový manažer Mapy.cz Martin Fuks. Drtivá většina dat tedy momentálně není na webu k dispozici.

Povinnost zveřejňovat údaje o jízdních řádech bezplatně na internetu CHAPSu ukládá smlouva s ministerstvem dopravy. Seznam právě z tohoto webu čerpá data pro vyhledávání spojení na Mapy.cz a také v aplikaci Pubtran, kterou nedávno převzal.

Softwarová chyba

Problém se stránkováním přitom podle Seznamu nastal právě v době, kdy vyšly nové jízdní řády pro Brno. Firma na něj přišla 3. června. „Tato chyba má za následek, že nemáme aktuální data k dopravě, tudíž data, která zobrazujeme v rámci jízdních řádů, mohou být zastaralá. Například nyní víme, že nemáme data pro nové jízdní řády, které platí od 6. 6. v Brně,“ potvrzuje mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Seznam podle ní CHAPS na problém upozornil 4. června a o den později dostal odpověď, že byla chyba předána vývojářům k řešení. K dnešnímu dni ale vyřešena nebyla.

„Kolegové chybu předali programátorům k odstranění. Jestli to bude zítra nebo za tři dny, to vám nedokážu říct. Je to jako každá jiná softwarová chyba, řešení nějakou dobu vyžaduje“ reagoval na dotaz Lupy jednatel CHAPSu Tomáš Chlebničan.

Boj o otevřená data

Připomeňme, že kromě zveřejňování dat CHAPS údaje o jízdních řádech exkluzivně dodává na portál IDOS provozovaný vydavatelstvím Mafra. A služby Seznamu nabourávají zajetý monopol.

MMF24

Po několika letech bezvýsledných sporů o přístup k datům ve strojově čitelném formátu začal Seznam letos v dubnu údaje o spojeních parsovat z veřejně publikovaných XLS souborů.

Situace by se pak měla výrazně změnit od září: jízdní řády budou k dispozici volně přes FTP a ve strojově zpracovatelném formátu JDF. Bezpečně se to ovšem dá říct jen o autobusových jízdních řádech, u vlaků totiž vyhláška formát nepředepisuje. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).