Hlavní navigace

Seznam: nasadili jsme data CHAPSu na Mapy.cz a koupili jsme Pubtran

29. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Spor o zpřístupnění dat o jízdních řádech ve strojově čitelné podobě se zdá být vyřešený. Nebo ne?

Seznam.cz oznámil, že se údaje o jízdních řádech, o které se už několik let pře s firmou CHAPS, naučil čerpat ze stávajících volně zpřístupněných podkladů na webu CHAPSu.

„Po skoro čtyřech letech tahanic o zpřístupnění dat jízdních řádů v otevřené podobě jsme se vydali cestou, kterou je strojové zpracovávání CHAPSem zveřejňovaných excelovských tabulek s jízdními řády. Přestože se jedná o poměrně náročnou úlohu, chytáme tímto krokem CHAPS za slovo v jejich vlastní argumentaci, že data použitelná pro další zpracování již zveřejňují právě ve formátu Excel,“ vysvětluje prokurista firmy Michal Feix.

Připomeňme, že jednatel CHAPSu Tomáš Chlebničan v loňském rozhovoru pro Lupu skutečně prohlásil mimo jiné toto: „Pokud nás někdo požádá, dáme mu odkaz a má možnost si stáhnout jakoukoli vývěsku, která proběhla systémem CIS JŘ. Data jsou dostupná ve formátu .xls. Kdo tvrdí, že tento formát není strojově zpracovatelný, neříká pravdu.“

Podle Feixe bude Seznam i tak dále usilovat o to, aby byla data o jízdních řádech zpřístupněna ve strojově čitelném formátu. Připomeňme, že od 1. září 2015 začne platit část vyhlášky ministerstva dopravy, která zpřístupnění dat nařizuje. V praxi ale může do jejich skutečného zveřejnění uplynout ještě hodně dlouhá doba

Získaná data zatím Seznam nasadil na svoje Mapy.cz, které tak nově umožňují plánování cest veřejnou dopravou v celé ČR – umí přitom kombinovat pěší přesuny s jízdními řády, takže uživatel nemusí hledat podle zastávek, ale prostě z jednoho místa na druhé. Dosud byla funkce dostupná jen pro Prahu. Podle údajů na webu jde o betaverzi.

Koupili jsme Pubtran

Seznam.cz také potvrdil, že koupil mobilní aplikaci Pubtran, která zprostředkovává vyhledávání v jízdních řádech IDOSu na OS Android. Jako první si toho všiml server Cnews.

„Aplikace Pubtran využívala data společnosti CHAPS. Původně jsem ji mohl nabízet zdarma – to ale nadále CHAPS neumožňoval, proto jsem hledal cestu, jak aplikaci Pubtran pro lidi ponechat bezplatnou. Spojení se společností Seznam.cz mi toto umožní,“ cituje Seznam autora aplikace Františka Hejla.

Pubtran bude nově využívat datových podkladů sesbíraných Seznamem. S následujícím updatem (zřejmě už během dneška) se změní design aplikace i její chování.

„Funkce aplikace se velmi přiblíží možnostem plánování cesty hromadnou dopravou na Mapy.cz. Lidé si tedy budou mít možnost i v aplikaci Pubtran vyhledat spojení napříč celou republikou, aniž by si museli předem vybírat, v jaké lokalitě či sadě chtějí spojení hledat,“ popisuje mluvčí firmy Irena Zatloukalová.

WT100

Novinkou mají být notifikace pro vybrané spoje nebo možnost automatických aktualizací aplikace. A Seznam plánuje další novinky:

„Jako první se pustíme do doplnění informací o mezizastávkách ve vybraném spoji. Chystáme se ale připravit aplikaci Pubtran i pro další platformy. A pokud se nám podaří získávat pravidelně data od samotných dopravců, budeme schopni doplnit například i data o číslech nástupišť, cenách spojení, nebo třeba informace o zpoždění spojů,“ upřesňuje produktový manažer Martin Fuks.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).