Hlavní navigace

Mapy.cz vyměnily podklady pro Evropu, používají OpenStreetMap

22. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podrobnější mapy a větší zoom – to zatím přinesla výměna mapových podkladů v evropské části map na službě Seznam.cz. Na mapě ČR a SR se nic nemění.

Zatímco mapy Česka a Slovenska si Seznam.cz vytváří sám, pro své evropské mapy dosud jeho Mapy.cz využívaly podklady firmy Navteq. Ta je od roku 2011 součástí Nokie – a dodává data například pro její mapy a navigaci HERE. 

To se ale změnilo – před několika dny Seznam.cz na mapách nasadil podklady opensourcových OpenStreetMap. Viditelné změny jsou malé – evropské mapy jsou o něco podrobnější (obsahují víc tzv. bodů zájmu – points of interest) a umožňují o dva kroky větší zoom (15 a 16).

Nabízí se ale otázka: je nenápadná změna na Mapy.cz kromě pravděpodobné úspory při použití opensourcových podkladů předzvěstí nějakých větších plánů Seznamu s mapovými daty, podobně jako s nimi začal pracovat v rámci České republiky?

KL24

V říjnu firma ohlásila záměr zpeněžovat zatím nevyužitá data, která získala při snímkování Česka. Koupila si podíl v brněnské firmě Topgis, s kterou začala provozovat komerční službu GISonline.

"Ročně bychom chtěli mapovými podklady vydělávat rámcově stovky milionů korun jen v rámci Česka,“ řekl tehdy šéf business developementu Michal Feix

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).