Hlavní navigace

Máte problém s příjmem Novy a Primy? Na vině může být váš set-top-box

3. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
3. 11. 2008

Mnoho čtenářů se na server DigiZone.cz obrací se zajímavým zjištěním. Zatímco příjem multiplexu 1, jehož operátorem je Česká televize, mají bez problémů, multiplex 2 od Českých Radiokomunikací se potýká s různými vadami. Tento problém objasnil pro náš web Petr HoraČeskoslovenského DX klubu, který se zabývá dálkovým příjmem a vlnami obecně. Podle něj se nejedná přímo o chybu, ale trochu jiný formát dat vysílání DVB-T, se kterým nejsou některé set-top-boxy (STB) kompatibilní. Velký problém je hlavně na k41 ze Žižkova. Tam se u některých STB obraz seká, ale ne, že se kostičky objevují různě po obraze, ale vypadávají cele široké linky, popsal v kostce problém Hora.

ICTZ23

Obraz se podle odborníka z CSDXC na velkém množství set-top-boxů cyklicky rozpadá, jako by byl slabý signál. Konkrétně jmenoval např. model SL35T. Naopak na malé klíčence AVER Hybrid Volar HX a přes notebook ze stejné antény obraz nevypadává a je v pořádku dlouhodobě. Kde je tedy problém? Závada je ve firmwaru set-top-boxu, konstatoval pro DigiZone.cz Petr Hora a dodal, že bohužel takovýchto STB, které mají se současným vysíláním multiplexu 2 problémy, jsou mezi lidmi tisíce. U veřejnoprávního multiplexu např. ze Žižkova i Ústí nad Labem je obraz v pořádku, je zde ale problém s ID kanálů. O tom jsme vás informovali na našem serveru již v sobotu.

A jak se bude projevovat chybovost v koncovém bodě u diváka? Ti co mají „nesprávný“ set-top-box, budou hledat závadu v anténě či rozvodu kvůli slabému signálu, ten ale přitom může být silný a kvalitní dostatečně. I Petr Hora je případem, kdy je STB špatný. Ukazuje mi to kvalitu 96–97 %, a pak najedno upadne signál na 55 – 60 %, tam se chvíli drží, a pak opět ukazuje na 97 %. Problémy jsou vidět nejen u obrazu, ale i na indikátoru kvality. Síla se přitom neměni, dodal nakonec Hora z CSDXC.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.