Prudký nárůst počtu evidovaných případů, kdy se diváci domnívali, že jejich televizní signál ruší mobilní sítě čtvrté generace, takzvané LTE, evidoval v září Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Bylo jich rovných šest set, což je oproti běžnému stavu více než desetinásobek. Vyplývá to z pravidelné měsíční monitorovací zprávy, kterou dnes regulátor zveřejnil. Prudký nárůst má bez pochyby nikoliv samotná výstavba vysílačů, ale medializace možného problému. České Radiokomunikace ve spolupráci se zástupci veřejnoprávní televize, Novy a Primy pořádali za účasti médií právě v září k možné kolizi technologií seminář pro novináře.
K TÉMATU: České Radiokomunikace se obávají rostoucího rušení televizního signálu
V návaznosti na informaci v médiích ze začátku září sice prudce narostl počet přijatých hlášení, o oprávněný případ rušení však šlo jen v každém patnáctém případě. V září ČTÚ přijal 600 hlášení na rušení televize, což představuje desetinásobek běžného měsíčního počtu. Jde tak o 140 hlášení více než za celý rok 2013. Jako rušící bylo v září určeno 40 BTS, což vztaženo k počtu všech provozovaných BTS ve zkušebním i trvalém provozu představuje 2,75 oprávněných hlášení na 100 BTS,
uvedl v oficiálním dokumentu ČTÚ, který však dodává: „Poměr oprávněných případů rušení k počtu přijatých hlášení poklesl z obvyklých 10 – 20 % v dubnu až srpnu na 6,7 % v září.“
ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ evidoval v srpnu více než šest desítek případů rušení televizního signálu
Možnému rušení televizního signálu mobilními sítěmi čtvrté generace přikládají televize velký význam. Tohle jsou například slova Karla Trpáka, vedoucího vysílací techniky veřejnoprávního média z Kavčích hor: Chceme nerušený příjem našich služeb. Problematice se už od počátku velmi intenzivně věnujeme. Účastnili jsme se například měření, které uskutečnily České Radiokomunikace.
Zároveň však dodává: Stížností naštěstí není mnoho. Jde maximálně o malé desítky případů. Ne vždy se navíc ukázalo, že jde o rušení sítěmi LTE.