Hlavní navigace

Mediální komise byla s ČT a ČRo spokojena, kritizovala ale ČTK

4. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
4. 10. 2007

Na dnešním zasedání Stálé komise pro sdělovací prostředky (SKPSP) Poslanecké sněmovny dva veřejnoprávní subjekty slyšely chválu, třetí čelil kritice. Komise doporučila ke schválení výroční zprávy o hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Česká tisková kancelář (ČTK) zůstala ale se svojí výroční zprávou bez stanoviska SKPSP, doporučení ke schválení dokumentu o jejím hospodaření dal jen jeho zpravodaj Petr Bratský (ODS). Největším kritikem ČTK byl předseda SKPSP Vítězslav Jandák (ČSSD).

ČT a ČRo by pro příště měly ve zprávách o svém hospodaření hlouběji rozpracovat mzdové náklady. Myslí si to alespoň poslanec Petr Pleva (ODS). Rozpaky mezi členy komise, jmenovitě u Ivany Levé (KSČM) a Vítězslava Jandáka, vyvolal u ČT nákup domu pro jejího polského zpravodaje Miroslava Karase. Zatímco se ale běžně zahraniční korespondenti médií vrací po dvou letech strávených v cizině zpátky do Česka, aby neztratili kontakt s vlastní zemí a jejími zájmy, Karas má v Polsku rodinu a pro ČT tu pracuje už řadu let.

Zpravodaj výroční zprávy ČRo Josef Ježek vyzdvihl zvýšení počtu koncesionářů, hospodaření vzhledem k pasivním operacím – úvěrům, a pozitivní rozvoj jednotlivých regionálních stanic. Ivana Levá k veřejnoprávnímu rozhlasu prohlásila: Ze zprávy mám velice dobrý dojem, je vidět, že v ČRo fungují hospodáři. Je pozitivní, že ČRo se nebrání rozvoji vysílání pomocí moderních technologií.

Na případu agentury ČTK se ukázal střet pohledů jeho kontrolní rady a SKPSP, která kontroluje zase ji. Členka Rady ČTK Eleanore Rasmussenové uvedla, že její rada je spokojena s tím, jak ČTK funguje nejen hospodářsky, ale také kvalitativně. Proti tomu se ohradil Vítězslav Jandák, který navíc zpochybnil zpravodajskou serióznost agentury. Proč odcházejí od ČTK klienti, jako například Aktuálně.cz? položil dotaz. Sám by nejradši ČTK zprivatizoval.

KL22 hlasovani

Generální ředitel ČTK Milan Stibral oponoval předsedovi SKPSP, že v případu Aktuálně.cz zpravodajský server nedodržel smluvní podmínky a ČTK odstoupila od smlouvy a není proto pravda, že by Aktuálně.cz odešlo od ČTK.

Zdroj: Česká média

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.