Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Život Steva

Petr Koubský

Z filmu Jobs jsem odešel zklamaný a zamyšlený, jenže si nejsem jist, jak ten pocit popsat a zdůvodnit.

Viděli jste film Jobs? Předpokládám, že už dávno. Já teprve teď, v téměř prázdném sále multiplexu. Odešel jsem zklamaný a zamyšlený, jenže si nejsem jist, jak ten pocit popsat a zdůvodnit.

Tvůrci se očividně snažili natočit skutečný životopis Steva Jobse – do té míry, do jaké to je přijatelné pro film s komerčními ambicemi. Povedlo se jim to možná až příliš dobře, protože hlavním dojmem je nuda – buď se tam pracuje, nebo schůzuje. Počítačový průmysl není příliš fotogenický a korporátní zasedačky už vůbec ne. Kdo Jobsův životopis nezná, odnese si dojem, že ten člověk byl sobec, cynický manipulátor, pěkná svině a odvážný obchodník.

Což všechno v různé míře skutečně byl, ale nejen to; takových jsou totiž v jakémkoli byznysu mraky a filmy se o nich netočí, není proč. Jobs byl vizionář. Tohle slovo je strašlivě nadužívané, hodí se na jednoho z tisíce těch, kdo tu nálepku dostali, na něj však ano. Uhodl, jak by mohla vypadat budoucnost, a pak se snažil, aby do ní pronikl jako jeden z prvních, aby ji zpřístupnil komukoli. A aby za to dostal náležitě zaplaceno. A povedlo se mu to.

Tou budoucností byl osobní počítač, s důrazem na slovo osobní. Na rozdíl od veškeré konkurence, která namísto toho vymýšlela a vyráběla osobní počítače. To je něco úplně jiného.

Steve Jobs předběhl svou dobu o nějakých padesát let. To, co si představoval v roce 1977 (a snažil se to vnutit světu, protože to je to, co vizionáři dělají s věcmi, které si představují), se naplnilo až v posledních letech: počítače ve většině domácností Západu, počítače, na které nemyslíme jako na počítače. Myslím, že ta příšerná paličatost a sebestřednost částečně vycházela z toho, že on prostě věděl, jak to dopadne a neměl trpělivost s těmi, kdo to nevěděli a odmítali chápat.

Mám ostatně podezření, že byl ještě bezohlednější a nesnesitelnější, než jak ho film ukazuje. Tak to chodí. Edison, Einstein, von Neumann, Feynman a kdekdo taky nepatřili zrovna k měšťáckým morálním vzorům. Neříkám, že jejich velikostí lze automaticky všechno omluvit, říkám, že to jde jedno ruku v ruce s druhým, zákonitě.

Převyprávět něco takového filmovou řečí je asi těžké. Stálo by to ale za druhý pokus, protože na Jobsově životě opravdu nejsou hlavní ty zasedačky, intriky a zlaté padáky. (Ani pro něj to nebylo nejpodstatnější, natožpak pro nás diváky.) Hlavní je ta úporná touha změnit svět, která mu částečně vyšla (počítač je osobní v plném smyslu slova), částečně nevyšla (zas tak moc se nestalo) a částečně ji zastínily peníze (Apple je nejhodnotnější firmou světa, akcionáři se radují a chtějí se radovat i nadále). Tohle je konflikt, který by měl být vidět ve filmu, tohle je velké téma dneška: kolik lidí je v takovém postavení a má takovou odvahu, aby prosadili zřetelně bláznivý nápad? Jaké budou jeho vedlejší důsledky? První Macintosh takovým nápadem byl. První iPod ostatně taky, na trhu zaplaveném organizéry, PDA a kapesními přehrávači hudby.

Content

Mimochodem, zde se dá namítnout, že Jobs vlastně nic nevymyslel – kromě marketingu. Nebyl technik. Apple II postavil Wozniak, Macintosh dal dohromady tým tažený Atkinsonem a Hertzfeldem. Při vší úctě k nim: rozhodující byla ta vize. Nebýt Jobse, byly by to zas jen počítače. Takhle se z nich stala budoucnost, naše přítomnost. Kterou samozřejmě netvoří jen Apple, ale tam to začalo.

Nic z toho v tom filmu není. A kdyby byl aspoň zábavný, což nebyl, mimoděk by připomínal spíš Život Briana než jednu z opravdových legend moderní doby.

Našli jste v článku chybu?
5. 9. 2013 13:58
rex (neregistrovaný)

Opravu Steve Jobs změnil svět? A nebyli to spíše jiní lidé, jen to skoro nikdo neví, protože jejich práce došla uplatnění až po desítkách a stovkách let?

Newton s Leibnitzem vymysleli infitezimální počet (laicky řečeno derivace a integrály), bez nichž by moderní věda a technika nebyly myslitelné (jak napsal profesor Voděnka, je to "úhelný kámen evropské moci"), koncem 17. století (nezávisle na sobě, ale Leibnitzova notace, byla přehlednější a pohodlnější a používá se v podstatě dodnes). Newton …

4. 9. 2013 20:30
Franta (neregistrovaný)

1. Vedle, jak ta vedle. Jen si ty obrázky najdi. Myš Xeroxu měla tři tlačítka a kromě toho, že byla hranatá, se hodně podobá dnešním myším. Myš od Applu byla stejně hranatá a měla jen jedno tlačítko. Ve výsledku je myš Xeroru mnohem podobnější tomu, co známe dnes. Takže ne, Jobs opravdu myš nevymyslel. 2. Kromě barev měl všechno už systém od Xeroxu, takže opět střelba vedle. Ano, Apple pak ty koncepty dost rozvinul, ale rozhodně je nevynalezl. 3. To je sranda, že? FaceTime byl uvedený před třemi…