Hlavní navigace

Měření nepotvrzují, že za problémy s příjmem DVB-T mohou operátoři

18. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
18. 11. 2008

České Radiokomunikace minulý týden dokončily první várku zkušebního měření intenzity zemského digitálního televizního vysílání v Praze, které zahájily 31. října hned po spuštění samostaných multiplexů 1 a 2. Výsledky podle Jiřího Vykydala, vedoucího útvaru rozvoje a investic ČRa, zatím nepotvrzují domněnky některých diváků, že za problémy s příjmem DVB-T mohou operátoři těchto digitálních sítí, tedy ČRa a Česká televize.

Soustředili jsme se především na stížnosti diváků, u kterých víme, že mají určité technické znalosti. I u nich se nám ale potvrdilo, že problém byl na straně antény nebo set-top-boxu. Náš měřicí vůz neměl v daných lokalitách problémy signál odchytit a vysílání naladit, řekl Vykydal serveru DigiZone.cz. Po dokončení měření v Praze nyní ČRa provádějí podrobnější měření na Plzeňsku a Domažlicku.

KL24

Dostali jsme poměrně rozsáhlou stížnost od Davida Rácze z Domažlic, který nám popisoval problémy s příjmem multiplexu 2. Provedli jsme měření na deseti různých bodech poblíž Domažlic a také v Kdyni, ale náš měřicí vůz všude signál zachytil bez problémů, uvedl Vykydal. ČRa se chystají podrobné měření provést i ve všech dalších oblastech, kde nyní provozují multiplex 2 a zajišťují technický provoz multiplexu 1.

Stejná měření provádí i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jejich výsledky zveřejní na pravidelném workshopu v březnu příštího roku. Podle Technického plánu přechodu totiž ČTÚ musí vždy dvakrát do roka zveřejnit zprávu o plnění harmonogramu digitalizace, včetně výsledků měření pokrytí, a to pokaždé k 15. březnu a 15. září.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).