Hlavní navigace

Michal Šrajer (Inmite): problémem Androidu je fragmentace platformy

13. 10. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Z pohledu vývojáře znamená roztříštěnost Androidu stále více práce. Zákazník za ni zaplatí o třicet procent více než za stejnou aplikaci pro iPhone. Tuzemští vývojáři zatím nemohou spoléhat na prodej mobilních aplikací jako na hlavní zdroj příjmů, potvrzuje spolumajitel společnosti Inmite, Michal Šrajer.

Ve firmě zastáváte pozici Chief Happiness Officer. Co je tedy náplní vaší práce? 

Starám se o to, aby všichni byli šťastní. Ale teď vážně, snažím se být člověkem, který sleduje firmu z určitého odstupu, a hledám cesty, jak zajistit, abychom byli v práci spokojenější.  Ve svých necelých třiceti letech jsem už dospěl k tomu, že život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce naštvaný, odkroutil si osm hodin, přišel domů a tam si konečně užíval. Je potřeba užívat si teď a tady. To je jediná filozofie, která může fungovat.

Vy jste ale přece původně hlavně programátor. Nepodílíte se tedy přímo na vývoji aplikací?


Autor: Ondřej Hošt, Lupa.cz

Michal Šrajer: Starám se o to, aby všichni byli šťastní …

Samotné aplikace už neprogramuji, podílím se na řízení projektů. Ale jak firma roste, tak máme k dispozici i specializované projektové manažery, takže se mohu stále více věnovat zmiňovanému hledání cest k dosažení větší spokojenosti.

Loni Inmite utržil při šesti zaměstnancích šest milionů korun. Letos se počet zaměstnanců zvýšil na patnáct. Očekáváte, že udržíte stejný poměr počtu zaměstnanců k výši tržeb? Tedy, že letos utržíte okolo patnácti milionů korun?

Patnáct nás bylo před dvěma měsíci. Od té doby jsme se rozrostli o další tři členy týmu. Co se týče výše tržeb, tak si myslím, že bychom se na zmiňovaný poměr dostat mohli. Uvidíme samozřejmě na konci roku.

Na letošní konferenci Mobile Internet Forum 2011 (MIF 2011) bylo cítit, že její účastníci v mobilních aplikacích vidí peníze. Stejně tak věří, že mobilní služby obecně se stanou v budoucnu jedním z důležitých zdrojů příjmů. Nicméně podobná víra v mobilní služby a aplikace je vidět už minimálně poslední tři roky. Čím si vysvětlujete, že je vývoj v této oblasti relativně pomalý a opatrný?

Myslím si, že s internetem v mobilu se to začíná lámat až nyní, zejména s příchodem Androidu a levných telefonů s tímto operačním systémem. Telefony s internetem se tak dostávají i k obyčejným lidem. Na kampaních mobilních operátorů je v poslední době vidět, že se snaží internet v mobilu prodávat. To samozřejmě vede k tomu, že si ho pořizuje stále více lidí.

Kdo může za relativně pomalý nástup internetu v mobilu. Výrobci mobilních telefonů nebo mobilní operátoři, kteří v Česku zatím pokrývají  3G sítí pouze větší města?

Před třemi lety mnoho lidí nevěřilo, že Android k něčemu bude.

Je to jedno s druhým. Myslím si, že operátoři se nyní rozhodli ukázat zákazníkům, k čemu je internet v mobilu dobrý a věřím tomu, že na základě toho si jej lidi začnou kupovat. Mnoho lidí už v současné době telefon podporující internet v mobilu má, ale v podstatě o tom nevědí.

Inmite vznikl před více než třemi lety. Očekávali jste v době, když jste firmu zakládali, že se mobilní trh, potažmo trh s mobilními aplikacemi bude v Česku rozvíjet rychleji?

Od začátku jsme věřili, že Android je správná cesta a že dává do budoucna smysl. Prvního půl roku jsme se museli vyrovnávat s tím, že pro mobilní aplikace v podstatě neexistoval trh. Uměli jsme vyvíjet aplikace pro Android, ale nebyl tu nikdo, kdo by je používat a kdo by za ně platil. Teprve po půl roce to začalo trochu ožívat a nyní to nabírá na obrátkách. Je pravda, že před třemi lety mnoho lidí nevěřilo, že platforma Android k něčemu bude. Tvrdili, že nemůže fungovat, když je zadarmo. Dnes víme, že jsme vsadili na správného koně.

Na konferenci MIF 2011 také zaznělo, že tuzemští vývojáři mobilních aplikací nemohou spoléhat na prodej aplikací jako na zdroj příjmů. Žijí tak prý hlavně z vývoje aplikací na zakázku. Inmite ale zkouší prorazit i na vlastní pěst, v App Store má například aplikaci Corkbin pro milovníky vína. Jak je ta aplikace úspěšná? Zaplatil se vám její vývoj?

Náklady na vývoj aplikace se nám ještě ani zdaleka nevrátily.

Kdo si tu aplikaci kupuje?

Hlavně zahraniční zákazníci. Ale ani v jejich případě nemůžeme hovořit o stovkách stažení za den. Jedná se maximálně o desítky stažení denně.

Kolik by si aplikaci muselo stáhnout uživatelů, abyste pokryli náklady na vývoj?

V Česku se aplikace Corkbin prodaly spíše jednotky, než tisíce.

Aplikaci máme pro iPhone i Android. Kdybychom to měli vyjádřit v hodinách, tak jde o tisíce hodin práce. Kdyby si takovou aplikaci objednal nějaký zákazník, vyšla by ho už určitě na více než milion korun. My jsme do Corkbinu od začátku nešli s tím, že bychom na něm vydělali. Spolupracujeme s partnerkou v Silicon Valley, která je autorkou nápadu. V současné době rozjíždíme projekt Corkbin Media na prodej dobře cílené reklamy právě z oblasti vín. Díky aplikaci víme, kde se její uživatelé nacházejí a jaké preferují víno. Když jsou například na dovolené, tak jim na základě toho, co pili v minulosti, umíme doporučit víno, které by jim v daném místě mohlo chutnat. A poradíme, kdo jim ho prodá.

Na konferenci MIF 2011 jste zmínil, že nevýhodou Androidu je jeho roztříštěnost, neboli že každý výrobce si ho uzpůsobuje podle svých potřeb. Jak velký problém představuje roztříštěnost Androidu pro vývojáře?

Z pohledu vývojáře znamená roztříštěnost Androidu stále více práce. Když například naceňujeme aplikaci, vezmeme cenu pro iPhone, vynásobíme ji 1,3 a dostaneme cenu pro Android. Čili vývoj pro Android představuje přibližně o třicet procent více práce.  U Androidu existují třeba tři různé hustoty displejů. Pro Android musíme mít grafiky.

Nemůže tato fragmentace Androidu do budoucna z pohledu vývojářů uškodit?

Problém roztříštěnosti vnímá i Google. Android má od začátku nástroje, které s fragmentací počítají. Je například snadné nahrát grafiky pro různá rozlišení. V blízké době má vyjít nový Android – Ice Cream Sandwich, který problematice fragmentace přikládá velkou důležitost. Díky ní by prý měly aplikace začít fungovat napříč jednotlivými zařízeními.

Vyvíjíte už aplikace i pro platformu Windows Phone 7?

Zatím si to zkoušíme.. Když budeme chtít v budoucnu udělat nějakou nativní aplikaci napříč platformami, nikoliv v HTML5, tak budeme muset umět vyvíjet i pro WP7.

Inmite vyvíjel aplikaci ČT24 pro Českou televizi, která v anketě Mobilní aplikace roku bodovala v kategorii Média. Jak se vám spolupracovalo s Českou televizí?

Spolupracovali jsme s divizí Nová média, která je v oblasti nových technologií velmi progresivní.

Vývoj této aplikace byl ukončen nebo stále pokračuje?

Aplikace se neustále rozvíjí. Postupně přidáváme další funkce. Nedávno jsme spouštěli novou verzi pro iPhone. Sledujeme, jak uživatelé aplikaci používají a podle toho se ji snažíme vylepšovat.  Na Androidu má přes 40 tisíc uživatelů, na iPhonu přes 60 tisíc.

Jak pravidelně uživatelé aplikaci ČT24 používají?

Běžně tvoří aktivní uživatelé asi 30 až 50 procent všech, kteří si aplikaci nainstalovali. U aplikací České televize je aktivních uživatelů okolo 75 procent všech uživatelů.

Na konferenci MIF 2011 jste zmiňoval, že jste měli problémy s fragmentací Androidu právě u aplikace ČT24. O co konkrétně šlo?

V každém telefonu s Androidem funguje aplikace jinak. Fragmentace je problém této platformy.

Standardní komponenta v Androidu je media player. Například Samsung má ale vlastní uživatelské rozhraní, kde má i vlastní media player. HTC má zase HTC Sense, kde je media player také upravený. V každém telefonu tedy aplikace funguje trochu jinak. Aplikace například v některých telefonech funguje, když je člověk připojený přes 3G, ale nefunguje přes WiFi.

Děláte kromě ČT24 v současné době na nějaké zajímavé aplikaci?

Děláme, ale bohužel nemohu být konkrétní.

Je tedy alespoň možné říci, jestli sledujete zvýšený zájem z některého oboru?

Cítíme, že ožívají například finanční instituce.

Inspirujete se při vývoji aplikací trendy v zahraničí?

Určitě a navíc se i jednou nohou snažíme v zahraničí být.  Vyvíjíme pro zahraniční zákazníky ve Spojených státech.

Vidíte nějaký rozdíl mezi českým a americkým zákazníkem?

ebf - tip do článku - debata

V Česku to dříve bylo tak, že firmy chtěly mobilní aplikaci, protože ji měla jejich konkurence. Ve Spojených státech naproti tomu děláme často nové věci. Tamní firmy jsou ochotné investovat do neznáma. V současné době například pro jednoho amerického zákazníka implementujeme rozpoznávání hlasu. V Česku by do podobné aplikace asi zatím nikdo nešel.

Děkuji za rozhovor.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).