Hlavní navigace

Microsoft končí s webovou reklamou. A část map prodá Uberu

30. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zemětřesení v Microsoftu: konec webové inzerce, prodej mapových technologií, desetiletá dohoda s AOL a až 1 200 pracovních pozic, které končí.

Ztrátové internetové aktivity Microsoftu čeká velmi podstatná změna. Firma končí s webovou inzercí, vše předá AOL a AppNexusu. Ovlivněno bude na 1 200 pracovních míst, někteří lidé dostanou nabídku na jiné pozice v Microsoftu, jiní budou moci přejít do AOL a k propouštění by nemělo dojít. Agentura Reuters navíc uvádí, že některé mapové technologie Microsoft prodá Uberu.

Změna se nedotkne vyhledávače Bing, který je ale, stejně jako další online aktivity Microsoftu, stále ztrátový, byť Microsoft tvrdí, že ziskovým by se měl stát příští fiskální rok. Bing je za posledních pět let zodpovědný za ztrátu až 10 miliard dolarů.

S AOL Microsoft  uzavřel dohodu na 10 let. Týká se reklamy na MSN, Outlook.com, Xboxu, Skype a v aplikacích, včetně toho, že AOL začne používat od příštího roku Bing jako vyhledávač. Jak se změna dotkne aktivit v Česku,  známo není. AppNexus bude poskytovat technologickou platformu pro nákup inzerce. 

Personální změny

Podle Microsoft Said to Exit Display Ad Business, Cut 1,200 Jobs jde o důsledek změny zaměření na pouze tři klíčové oblasti – počítačové technologie pro lidi, cloudové platformy a produktivitu podnikání. Jak si stojí jednotlivé internetové aktivity Microsoftu, známo není, ve finančních výsledcích je Microsoft neuvádí jednotlivě, pouze jako celek.

Uber od Microsoftu získá mapové technologie, zejména ty, které se týkají získávání obrazových informací a zpracování dat. Firma by mohla nabídnout místo až 100 lidem, kteří na těchto technologiích zatím pracují v Microsoftu. Změna se ale nedotkne toho, co zbylo po odkoupení Nokie a jejích mapových technologií. Microsoft by tak měl nadále pokračovat v provozování vlastních map.

MMF24

Informace o změně zmiňují, že Microsoft se zaměří na inzertní aktivity na vyhledávači Bing, které ale budou technologicky i obchodně zajišťovat třetí strany (App Nexus a AOL), a také v aplikacích. A na mapové aplikace na Windows.

Změny navazují v zásadě i na některé přesuny v oblasti managementu, kde Satya Nadella zmiňuje tři totožné zásadní ambice, kterými odůvodňuje i tuto další, poměrně zásadní změnu. Nově stanovený tým Windows and Devices Group vede nově Terry Myerson, Scott Guthrie pokračuje v Cloud and Enterprise oblasti a Qi Lu také pokračuje v Applications and Services Group. V Microsoftu tak končí Stephen Elop, Kirill Tatarinov a Eric Rudder, na základě vlastního rozhodnutí navíc končí Mark Penn.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).