Hlavní navigace

Microsoft miluje Linux a společně s IBM a Ciscem zase nakupuje

6. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Vízový program pro ukrajinské ajťáky, nákupy Microsoftu, Cisca a IBM či HP končící s cloudem. Týdenní výběr zpráv z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

  • Vláda připravuje speciální vízový program pro Ukrajince působící zejména v IT, do Česka by jich mohly přijít stovky. Na zdlouhavé a komplikované postupy k vyřízení víz si stěžuje mnoho zdejších vývojových center, stejně jako na neustálý nedostatek kvalitních lidí.
  • Od doby, kdy se šéfem Microsoftu stal Satya Nadella, Microsoft dle svých prohlášení miluje Linux. V cloudu Azure už nějakou dobu běží SuSE, Ubuntu či CentOS. Nově přibyla také podpora Red Hatu. Podpora Linuxu ze strany Redmondu nicméně není ani tolik o lásce, jako o nutnosti. Zákazníci prostě Linux chtějí. V Azure je více než 20 procent virtuálních strojů právě na tento systém. Microsoft zároveň otevřel zhruba 800 nových pracovních míst spojených s Linuxem a open source.
  • Microsoft kupuje firmu Mobile Data Labs, která stojí za aplikací MileIQ. Ta umožňuje měřit ujeté míle, což se pak využívá ve firmách při vyúčtování a podobně. MileIQ dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější aplikace na iOS, k dispozici je také na Androidu. Koupě je další z kroků Microsoftu (po Acompli, Sunrise a Wunderlist) být silným hráčem v „productivity apps“. Nabízí se také logické napojení MileIQ na Office 365, Office Graph a podobně.
  • IBM kupuje většinový podíl ve firmě Weather Company za zhruba dvě miliardy dolarů. Ano, ve firmě, která shromažďuje přesná data o počasí a stojí třeba za službou Weather.com či stanicí The Weather Channel. IBM v posledních letech masivně investuje do rozjezdu vlastního inteligentního cloudu (říká tomu cognitive computing), kam přesunula i Watsona. Cílem je nabídnout machine learning a všemožné zdroje informací, se kterými lze pracovat. Zrovna počasí má často vliv na byznys. IBM do cloudu tlačí i nástroje pro doktory a tak dále. Teď ještě všechno udělat skutečně automatizované a univerzální, tam Watson prozatím pokulhává.
  • Jak už jsem naznačil v textu o rozdělení firmy, HP končí s provozem vlastního veřejného cloudu HP Helion. Společnost naznala, že nemá šanci nabídnout takový rozsah a kvality jako třeba Amazon a Microsoft a prý se raději bude soustředit na to, co jí „jde nejlépe“ – pomáhat ty cloudy a datacentra stavět. HP se chce také více soustředit na propojování technologií s AWS a dalšími skutečně relevantními cloudy.
  • Rozpůlený podnik ještě jednou. HP prodává divizi TippingPoint za 300 milionů dolarů, kupcem je Trend Micro. TippingPoint vyrábí hardwarové bezpečnostní prvky jako firewally. HP tuto sekci získala po odkupu 3Comu, který k ní přišel rovněž přes akvizici. HP sice na jednu stranu tvrdí, že bezpečnost je jedna ze stěžejních oblastí firmy, security prvků se ale zbavuje. Na druhou stranu, konkurence v oblasti je obří a TippingPoint nijak zvlášť nevyniká.
  • Intel Capital, investiční odnož tradičního Intelu, letos investuje do mladých firem celkem půl miliardy dolarů. To je meziroční nárůst o 40 procent. Intel Capital je dobré sledovat, firma je totiž dost aktivní v Česku. Kromě AVG či Mall.cz stojí třeba za poslední investicí do GoodData. Podle informací Lupy fond nadále na zdejším trhu aktivně vyhledává příležitosti.
  • Cisco za 452 milionů dolarů kupuje firmu Lancope, se kterou dlouhodobě úzce spolupracovalo. Lancope analyzuje datové toky v sítích, což pak využívá k bezpečnosti. Je to další díl do skládanky do jisté míry automatizované kyberbezpečnosti v sítích, do které zapadá i koupě českých Cognitive Security.
  • Forpsi v rámci svého Forpsi Cloudu spouští zálohovací službu Cloud Backup. Forpsi tak v podstatě na českém trhu zastupuje společnost Aruba Cloud, která zde skrze tento český podnik působí. Zálohování je postaveno na technologii Acronis a slouží pro backupy obrazů virtuálních strojů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).