Hlavní navigace

Microsoft prodává Nokii, Amazon hledá ajťáky a proč Oracle koupil Javu

20. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Fitbit kupuje firmu pro platby. Nakupoval i ARM. Aceru výrazně spadly tržby i zisk. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Amazon v Dobrovízi a v kancelářích v Praze vytvoří 270 nových pracovních míst, dost z nich bude v IT, informovala ČTK. Zájem je i o absolventy. Podle oficiálních údajů loni Amazon v Česku vytvořil 1800 míst a od roku 2013 investoval 100 milionů eur. Ve skladu v Dobrovízi dělají tři tisíce lidí, v Praze pak přes dvě stovky.

Acer hlásí v prvním čtvrtletí letošního roku pokles tržeb o 17 procent, a pokles zisku dokonce o více než 73 procent. Acer je další z řady firem, které reflektují dění na padajícím trhu s počítači. PC tvoří stále většinu byznysu společnosti, s mobilními přístroji úspěchy příliš neslaví.

Microsoft prodává výrobu „hloupých“ telefonů Nokia do rukou Foxconnu, respektive jeho části FIH Mobile. Cena je 350 milionů dolarů. Přesune se i 4500 zaměstnanců. Je to taková tečka za celou aférou s nákupem Nokia, který realizoval Steve Ballmer, ale Satya Nadella vše naopak bere jako přítěž. Microsoft bude i nadále podporovat současné Lumie s Windows Phone, hodně se ale mluví o tom, že tuto rodinu také zabije a přijde se Surface Phone.

Fitbit kupuje od společnosti Coin její technologie pro platby pomocí wearables přístrojů, přejdou i klíčoví lidé. Je tedy pravděpodobné, že chytré náramky a hodinky Fitbitu budou chtít plnit roli zařízení pro bezkontaktní platby.


Autor: Nokia.com

ARM kupuje firmu Apical, vyšlo ho to na 350 milionů dolarů. Apical dělá všemožné technologie spojené s kamerami, foťáky, displeji a tak dále a hodně dodává součástky pro chytré telefony. ARM vyvíjí čipy a tento nákup ho má ještě více nasměrovat k internetu věcí a „embedded“ technologiím.

Oracle se stále soudí a pře s Googlem o využití a licencování jazyku Java. Oracle Javu získal po odkupu Sun Microsystems, Google ji zase využívá v Androidu. Je to spor o miliardy dolarů. Šéfka Oraclu Safra Catz (druhým šéfem je Mark Hurd) tento týden u soudu řekla zajímavou věc: Oracle Sun údajně nekoupil kvůli tomu, aby mohl spekulovat kolem Javy a bojovat s Googlem, ale prostě proto, že Java byla zásadní pro byznys firmy. Uvedla, že „Java byl ten vůbec nejdůležitější software, který kdy Oracle koupil.

Salesforce.com před dvěma týdny v oblasti Bay Arena kolem San Franciska vypadly služby, odstávka trvala skoro celý den. Aktuální propočty říkají, že to firmu vyjde asi na 20 milionů dolarů.

KL22 hlasovani

Tržby Cisca za poslední kvartál činily 12 miliard dolarů, jde o velmi mírný meziroční pokles. Stagnuje prodej switchů a routerů, které tvoří necelou polovinu čísel firmy. Konkurence typu Arista či open hardwaru se projevuje. Rychle ale rostou další oblasti – WebEx narostl o 10 procent, bezpečnost o 17 procent. Úspěšné je také Meraki. Cisco zároveň stále více získává byznys z předplatného. I Meraki tak funguje. Co zvládne v takové restauraci, jsem psal v článku.

Čínská Alibaba a japonská SoftBank vytváří společný joint-venture podnik nazvaný SB Cloud. Ten má přinést cloudové technologie a služby Alibaby k japonským zákazníkům. SoftBank bude provozovat služby Alibaby ve svých datacentrech a Alibaba získá přístup k zákazníkům.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.