Hlavní navigace

Microsoft prodává Nokii, Amazon hledá ajťáky a proč Oracle koupil Javu

20. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Fitbit kupuje firmu pro platby. Nakupoval i ARM. Aceru výrazně spadly tržby i zisk. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Amazon v Dobrovízi a v kancelářích v Praze vytvoří 270 nových pracovních míst, dost z nich bude v IT, informovala ČTK. Zájem je i o absolventy. Podle oficiálních údajů loni Amazon v Česku vytvořil 1800 míst a od roku 2013 investoval 100 milionů eur. Ve skladu v Dobrovízi dělají tři tisíce lidí, v Praze pak přes dvě stovky.

Acer hlásí v prvním čtvrtletí letošního roku pokles tržeb o 17 procent, a pokles zisku dokonce o více než 73 procent. Acer je další z řady firem, které reflektují dění na padajícím trhu s počítači. PC tvoří stále většinu byznysu společnosti, s mobilními přístroji úspěchy příliš neslaví.

Microsoft prodává výrobu „hloupých“ telefonů Nokia do rukou Foxconnu, respektive jeho části FIH Mobile. Cena je 350 milionů dolarů. Přesune se i 4500 zaměstnanců. Je to taková tečka za celou aférou s nákupem Nokia, který realizoval Steve Ballmer, ale Satya Nadella vše naopak bere jako přítěž. Microsoft bude i nadále podporovat současné Lumie s Windows Phone, hodně se ale mluví o tom, že tuto rodinu také zabije a přijde se Surface Phone.

Fitbit kupuje od společnosti Coin její technologie pro platby pomocí wearables přístrojů, přejdou i klíčoví lidé. Je tedy pravděpodobné, že chytré náramky a hodinky Fitbitu budou chtít plnit roli zařízení pro bezkontaktní platby.


Autor: Nokia.com

ARM kupuje firmu Apical, vyšlo ho to na 350 milionů dolarů. Apical dělá všemožné technologie spojené s kamerami, foťáky, displeji a tak dále a hodně dodává součástky pro chytré telefony. ARM vyvíjí čipy a tento nákup ho má ještě více nasměrovat k internetu věcí a „embedded“ technologiím.

Oracle se stále soudí a pře s Googlem o využití a licencování jazyku Java. Oracle Javu získal po odkupu Sun Microsystems, Google ji zase využívá v Androidu. Je to spor o miliardy dolarů. Šéfka Oraclu Safra Catz (druhým šéfem je Mark Hurd) tento týden u soudu řekla zajímavou věc: Oracle Sun údajně nekoupil kvůli tomu, aby mohl spekulovat kolem Javy a bojovat s Googlem, ale prostě proto, že Java byla zásadní pro byznys firmy. Uvedla, že „Java byl ten vůbec nejdůležitější software, který kdy Oracle koupil.

Salesforce.com před dvěma týdny v oblasti Bay Arena kolem San Franciska vypadly služby, odstávka trvala skoro celý den. Aktuální propočty říkají, že to firmu vyjde asi na 20 milionů dolarů.

cif 24 - early cena - média

Tržby Cisca za poslední kvartál činily 12 miliard dolarů, jde o velmi mírný meziroční pokles. Stagnuje prodej switchů a routerů, které tvoří necelou polovinu čísel firmy. Konkurence typu Arista či open hardwaru se projevuje. Rychle ale rostou další oblasti – WebEx narostl o 10 procent, bezpečnost o 17 procent. Úspěšné je také Meraki. Cisco zároveň stále více získává byznys z předplatného. I Meraki tak funguje. Co zvládne v takové restauraci, jsem psal v článku.

Čínská Alibaba a japonská SoftBank vytváří společný joint-venture podnik nazvaný SB Cloud. Ten má přinést cloudové technologie a služby Alibaby k japonským zákazníkům. SoftBank bude provozovat služby Alibaby ve svých datacentrech a Alibaba získá přístup k zákazníkům.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).