Hlavní navigace

Microsoft testoval spotřebu prohlížečů. Výsledky jsou… nepřekvapivé

Autor: Microsoft
Jan Beránek

Americká firma se zaměřila na to, jak jednotlivé prohlížeče drancují baterii přenosných zařízení.

Nebudeme to prodlužovat. Nejúspornější je podle Microsoftu Edge. Test probíhal na Surface Booku s Windows 10. „Připojili jsme notebook ke speciálnímu měřícímu zařízení a sledovali typickou práci v prohlížeči. Nastavili jsme automatizovaný test zahrnující otevírání stránek, čtení článků, sledování videa, otevírání nových záložek a podobně,“ tvrdí Microsoft na svém blogu

Test probíhal na nejpopulárnějších internetových stránkách, tedy na Facebooku, Googlu, YouTube, Amazonu, Wikipedii a dalších. 


Zdroj: Microsoft

V „laboratorních“ podmínkách vychází nejlépe Edge a Chrome. Kontrolní experiment, vycházející z dat od uživatelů nebo z přehrávání HD videa, už ale pozici Chrome výrazně zhoršuje. Edge zvládl streamovat video skoro sedm a půl hodiny. Chrome se vybil už po čtyřech hodinách. Zbylé dva testovací prohlížeče se umístily mezi oběma póly. 

Content 2017 Tip Kytary

Pravděpodobně nejférovější jsou ale výsledky z používání prohlížečů v reálném světě. „Použili jsme agregovaná data z milionů zařízení, na kterých běží Windows 10 po celém světě,“ dodává autor blogu. Výsledek je jednoznačný. Chrome potvrzuje starou známou pravdu, že se s baterkou nijak nepáře. Zajímavá jsou ale v podstatě stejná čísla u Edge a Firefoxu. 


Zdroj: Microsoft
Našli jste v článku chybu?
22. 6. 2016 22:47
fd (neregistrovaný)

Prekvapive ... kdyz 90% toho browseru bezi trvale - tedy i v pripade, ze uzivatel pouziva zcela jiny. Tudiz ciste matematicky, spotrebuje zdaleka nejvice, protoze generuje spotrebu i tam, kde neni pouzivan.

22. 6. 2016 8:59
Tin (neregistrovaný)

„Použili jsme agregovaná data z milionů zařízení, na kterých běží Windows 10 po celém světě,“

Abych mohl podrobně simulovat práci uživatele a tedy i spotřebu, musím mít poměrně podrobná data. To ta W10 opravdu šmírují až tak dopodrobna? Nebo jsou to jen data od uživatelů, co to přímo povolili? Tím nemyslím nezakázali, ale myslím vědomě povolili.