Hlavní navigace

Upgrade na Windows 10 zdarma bude i pro pirátské verze, ale nezlegalizuje je [AKTUALIZACE]

20. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Microsoft potvrdil, že upgrade z Windows 7 a 8 na novou verzi operačního systému bude zdarma bez ohledu na to, zda jde o legální či pirátskou kopii.
  • 20.3. 7:30 – doplněny informace o nezměněném stavu licence po upgradu v závěru článku

„Upgradujeme na Windows 10 všechna odpovídající zařízení, s originální i neoriginální verzí systému,“ řekl šéf divize operačního systému v Microsoftu Terry Myerson agentuře Reuters.

Ačkoli to z kontextu nejdřív vypadalo, že firma dá pirátům velký pardon jen na čínském trhu, kde mají podle průzkumů nelegální kopie Windows až tři čtvrtiny PC, firma později serveru Verge potvrdila, že stejná nabídka bude platit i ve všech ostatních zemích.

Microsoft už dříve slíbil, že upgrade na Windows 10 budou mít první rok po uvedení systému na trh zdarma majitelé předchozích verzí počínaje Windows 7. O upgradu pirátských kopií systému ale až dosud nebyla řeč.

„Kdokoli se způsobilým zařízením bude moci upgradovat na Windows 10, včetně těch s pirátskými kopiemi Windows. Věříme, že si zákazníci časem uvědomí hodnotu správně licencovaných Windows a chceme jim cestu k legitimním kopiím co nejvíce usnadnit,“ cituje Verge mluvčí firmy. Má to ale háček – viz níže.

Během několika málo měsíců tak Microsoft úplně přehodnotil svou letitou strategii: z největšího bojovníka proti pirátům, který používá i pochybné metody, je najednou firma chápající, že je pro ni výhodnější, když má většina uživatelů Windows legální a záplatovaná, i když to znamená dát jim operační systém zdarma.

Microsoft také potvrdil, že Windows 10 přijdou na trh letos v létě ve 190 zemích a 11 jazykových verzích. 

Aktualizace 20.3. 7:30 – Microsoft potvrdil, že aktualizace na Windows 10 nelicencovaný systém nezlegalizuje – stav licence se totiž upgradem nezmění. „Pokud bylo zařízení bez licence před upgradem, bude za zařízení bez licence považováno i po něm,“ upřesnil mluvčí firma serveru Ars Technica. Co konkrétně to bude pro uživatele znamenat už upřesnit odmítl.

MMF23 tip3

Může to ale znamenat například to, že Windows 10 bez licence nebudou mít přístup k aktualizacím, nebo budou mít jiná omezení. Podle vyjádření firmy pro server VentureBeat totiž Microsoft odmítá dávat nelicencovaným systémům technickou podporu.

Microsoft umožní legalizovat upgradovaná Windows 10 prostřednictvím Windows Store. Kolik to bude stát ale chce firma zveřejnit až později.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).