Hlavní navigace

Microsoft zvýší své příjmy z Androidu, uzavřel licenční dohodu s ZTE

24. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čínský výrobce smartphonů a tabletu ZTE prodepsal patentovou smlouvu s firmou Microsoft. Bude tak zřejmě platit softwarovému gigantu za každý vyrobený mobil s Androidem.

Microsoft už několik let doráží na výrobce mobilních telefonů s operačním systémem Android a snaží se je přesvědčit, aby s ním podepsaly licenční smlouvu. Ohání se přitom svými patenty, které prý Android porušuje.

Nejnověji se Microsoftu podařilo po dvouletém vyjednávání uzavřít licenční smlouvu s čínskou společností ZTE, která patří mezi pět největších výrobců smartphonů s operačním systémem Android. Smlouva ale pokrývá také zařízení s operačním systémem Chrome. ZTE díky dohodě bude moci používat patenty Microsoftu týkající se smartphonů a tabletů.

Podrobnosti smlouvy nebyly zveřejněny, ale dá se předpokládat, že ZTE stejně jako další výrobci, se kterými Microsoft uzavřel obdobné dohody, se zavázalo platit poplatek z každého prodaného zařízení s operačním systémem Android či Chrome. Podle serveru Engadget má Microsoft licenčními smlouvami ošetřeno 60 procent produkce mobilních telefonů s operačním systémem Android.

Před týdnem uzavřela s Microsoftem licenční dohodu i tchajwanská společnost Hon Hai, který vlastní výrobce elektroniky Foxconn a v jejíchž čínských továrnách se vyrábí zhruba 40 procent celosvětové produkce mobilních telefonů. Včetně iPhonů a tabletů iPad. Hon Hai se též zavázal hradit licenční poplatek z každého prodaného s operačním systémem Android a Chrome, které ve svých továrnách vyrobí.

webcast bezpečnostní katastrofy

Microsoft podle všeho vydělává na licenčních poplatcích za Android více než na svém operačním systému pro mobilní telefony Windows Phone. Už v roce 2011 vyšlo najevo, že například společnost HTC platí Microsoftu za každý prodaný telefon s Androidem 5 dolarů. Korejský Samsung pak podle neoficiálních informací částku mezi deseti a patnácti dolary.

Zdroj: TechCrunch 

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.