Hlavní navigace

Microsoft vyhrál a nemusí dávat úřadům přístup k serverům v cizině

Jan Beránek

Může to být precedent v případě cloudového byznysu. Americká vláda si prostě nemůže sáhnout na data, která jsou umístěná v jiné zemi.

Americká vláda ostrouhala. Soud rozhodl o tom, že soukromí je důležitější. Celý případ vznikl, když americké ministerstvo spravedlnosti chtělo v rámci vyšetřování drogové kauzy po Microsoftu přístup na server v Irsku. To ale neklapne.

Ministerstvo s rozhodnutím soudu nesouhlasí, podle zprávy BBC by se mohl celý případ posunout k americkému nejvyššímu soudu. 

Microsoft každopádně rozsudek vítá. „Teď je jasné, že americká vláda nemůže využívat své pravomoci k prohledávání e-mailů lidí v zahraničí,“ tvrdí šéf právníků Microsoftu Brad Smith. „Naopak to říká lidem, že mohou věřit technologii v cloudu,“ dodává. 

Microsoft si tak připsal do skóre souboje Silicon Valley versus vláda další bod. Trnem v oku IT firmám je především třicet let starý zákon o soukromí a elektronických komunikacích. 

Marcom

Ten slouží vládě podle Microsoftu ke stále většímu tlaku na vyšetřování vůči stranám, které uchovávají data v takzvaných cloudech. Jen za poslední rok a půl dostala firma na základě této normy 5624 nařízení. Z toho přibližně polovina případů musela zůstat v tajnosti. 

Microsoft i Apple se ale s vládou handrkují dlouhodobě. Už loni se Apple dostal s ministerstvem spravedlnosti do sporu o obsah textových zpráv uživatelů iPhonů, které vyšetřovatelé chtěli v rámci vyšetřování případu týkajícího se obchodování se zbraněmi a drogami. 

Našli jste v článku chybu?
18. 7. 2016 17:50
luu (neregistrovaný)

s google sluzbama s to zabil..neodin­stalovatelne pouze pro neschopne neznalky.tim u mne tvuj rozhorceny vyplod je spis legracni..

17. 7. 2016 12:35
uzf (neregistrovaný)

Soud rozhodl že MS nemusí? Co by se muselo stát, nebo kolik by muselo proběhnout účty aby data MS ochotně poskytli? To že nemusí, ještě neznamená, že je nedávájí. Nebo nedej bože nechtěli dát !!! Kdo chce žít v iluzi jak je Apple a MS bezpečný a néchá se masírovat PR nechť tak žije dál. Je to pohodlné. Bez ohledu na to kde ty data jsou. Jsou ve vlastnictví jich a oni si nemyslí, že by s nimi měli nakladat jinak než sami uznají za vhodné. Zlaté XP bez cloudu, silverlight a one drive a železo bez …