Hlavní navigace

Microsoft žaluje americkou vládu. Vadí mu špehovací zákon

15. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Americká firma si vzala na mušku federální zákon, který umožňuje úřadům prověřovat e-maily uživatelů bez jejich vědomí.

Vypadá to, že Silicon Valley se otřepalo z kauzy PRISM a pouští se do protiútoku. Potom, co Apple odmítl žádosti FBI o nástroj na odblokování zašifrovaného iPhonu, se do právní bitvy pouští i Microsoft. 

Podle agentury Reuters Microsoft tvrdí, že vláda porušuje ústavu. Žaloba, kterou firma podala ve Washingtonu k soudu, tvrdí, že zákon Microsoftu zabraňuje informovat zákazníky o tom, že si vláda vyžádala jejich e-maily a další dokumenty. To je prý v rozporu s prvním dodatkem o svobodě projevu a se čtvrtým dodatkem o právu na ochranu osobní a domovní svobody.

Microsoft tak otevírá novou frontu. Nejde už o data uložená v počítačích uživatelů, ale naopak o cloudy. A to je pro firmu, která razí heslo „cloud first, mobile first“, problém. Zároveň se tím rozjíždí nová debata o tom, nakolik mají soukromé firmy pomáhat vládním agenturám ve vyšetřování zločinů a sledování. 

MMF tip early

Třicet let starý zákon o soukromí a elektronických komunikacích slouží vládě podle Microsoftu ke stále většímu tlaku na vyšetřování vůči stranám, které uchovávají data v takzvaných cloudech. Jen za poslední rok a půl dostala firma na základě této normy 5624 nařízení. Z toho přibližně polovina případů musela zůstat v tajnosti. 

Microsoft i Apple se ale s vládou handrkují dlouhodobě. Už loni se Apple dostal s ministerstvem spravedlnosti do sporu o obsah textových zpráv uživatelů iPhonů, které vyšetřovatelé chtěli v rámci vyšetřování případu týkajícího se obchodování se zbraněmi a drogami. Microsoft se také dostal k soudu kvůli tomu, že odmítl poskytnout agentům přístup k e-mailu uživatele podezřelého z pašování drog. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).