Hlavní navigace

Mikroplatby konečně na českém Internetu!

7. 12. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na český Internet konečně dorazil systém mikroplateb, který by měl umožnit nakupovat bežné i digitální zboží. Hlavní výhodou I Like Q -- jak se projekt jmenuje -- je ovšem možnost převodu virtuální měny na váš bankovní účet v podobě skutečných peněz. Tentokráte však nebudou šeky přicházet z Ameriky, protože autorem systému je česká firma.

Vzpomínám si, že mě při někdejší návště Spojených států zaujala ve městě nenápadná maličkost. Kdykoli si lidé chtěli koupit noviny, přistoupili na ulici k plechové krabici, vhodili dovnitř několik drobných mincí a z otevřeného zásobníku vzali jeden výtisk. Okamžitě mě napadlo, že kdyby se takovou službu pokusil někdo provozovat v České republice, pravděpodobě by neuspěl. Snad patnáct minut jsem stál opřený o pouliční lampu na sanfranciské Market Street a čekal, že někdo ze zásobníku vezme namísto jedno výtisku alespoň dva. Lidé přicházeli a odcházeli, ale nestalo se nic.

Včera odpoledne jsem si na internetovém serveru Evídky (Elektronické povídky) koupil prózu Nápad za všechny prachy z první povídkové sbírky Ondřeje Neffa Vejce naruby. Zaváděcí cena byla vskutku mírná – 10 haléřů. Tentokrát jsem ovšem neplatil kreditní kartou, ale ze svého účtu na stránce I Like Q jsem na účet autora poukázal 10 Q – právě takový je totiž kurz nové virtuální měny (nebo „pseudopeněz“), kterou na český Internet v rámci svého systému mikroplateb uvedla mladá česká společnost Villusion. První mikroplatební systém na starém kontinentě zatím funguje pouze v České republice, expanze do zahraničí jej teprve čeká.

Q jsou virtuální peníze, které můžete získat nebo utratit na některém ze serverů, jež jsou nyní do systému I Like Q zapojeny. Ze strany uživatele je prvním krokem návštěva internetové stránky společnosti Villusion, kde je vám po vyplnění přihlašovacího jména a hesla zdarma založen a veden účet, na kterém jsou vám mikroplatby vedeny – vše je zcela anonymní. Měnu Q můžete momentálně získat kupříkladu návštěvou stránek elektronického magazínu ebiz.cz, hlasováním v anketě Filmového klubu VŠE apod. Zapojeno je zatím jen několik projektů, ale počet serverů by se měl (rozuměj musí) zvyšovat.

A za co můžete naspořené Q peníze utratit? Momentálně je v provozu server Evídky.cz, kde jsou nabízeny jednotlivé povídky z vůbec první povídkové sbírky Onřeje Neffa Vejce naruby. Jinak můžete s výdělkem přiměřeně hazardovat na simulátoru piškvorek. Každá hra stojí právě 1 Q a pokud vyhrajete, získáte nazpět desetinásobek. Zatím to, pravda, není mnoho, ale v brzké době by měly přibýt kupříkladu internetové projekty Obchodni-dum.cz nebo Pohlednice.cz. Podstatná je však především skutečnost, že naspořené Q si od určité částky lze za transakční poplatek nechat převést na běžné peníze a zaslat na svůj účet.

Již fungující mikroplatební systémy (kupříkladu PayPal nebo Mojo Nation) mají dle mého názoru tři zásadní problémy – bezpečnost, důvěryhodnost a motivaci uživatelů. Otázka bezpečnosti by v případě I Like Q měla být ošetřena dostatečně, protože někteří z autorů systému mají řadu předchozích zkušeností například z Expandia Banky nebo úspěšné firmy NetBeans, což samo o sobě nedává žádnou záruku, nicméně to podstatně zvyšuje kredit projektu v očích uživatelů a zúčastněných serverů. Řešení dalších dvou problému by měla přinést skutečnost, že se jedná o domácí systém, který nemění návyky uživatelů Internetu.

První výhoda je naprosto zřejmá – u mezinárodních systémů nikdy nemáte jistotu, zda za svou námahu skutečně uvidíte nějaké peníze, protože většina firem na východ od Berlína šeky neproplácí a představa nějakých právních kroků je nesmyslná. Zde jednoduše zadáte číslo svého bankovního účtu a hotovost je vaše. Co se surfovacích návyků týče, uživatelé jsou líní nestále hledat v textu ukryté boxy a vyplňovat do nich emailovou adresu. V případě Q pouze aktivujete na titulní straně libovolného serveru nenápadnou ikonu a všechny transakce již probíhají automaticky – nemáte dojem, že se stáváte obětí nějakého reklamního nesmyslu.

Cloud23

Pominu-li skutečnost, že včera se v systému ještě objevovaly chyby (platby z některých serverů neprobíhaly korektně, občas se objevila chyba v appletu), je třeba konstatovat, že Q má právě tolik výhod a nevýhod jako běžné peníze. Jednu z možných cest využití (nebo zneužití) naznačily právě „hazardní“ Piškvorky. V souvislosti s tím mě napadl kupříkladu model obrovského online kasina, na kterém by se na straně provozovatele serveru možná nedalo pohádkově zbohatnout, ale docela určitě alespoň slušně vydělat, protože všechy emitované Q mají základ v reálných penězích, které na účet Villusion složí provozovatelé serverů.

Když jsem na sklonku osmdesátých let navštívil Rakousko, všiml jsem si na ulicích amerického modelu prodeje novin. Výtisky ovšem nebyly zamčené v plechovém zásobníku, ale zastrkané v igelitových kapsách. Do kasičky hodíte šilink a z kapsáře si vytáhnete vybraný list – na tento okamžik si však Internet bude muset ještě počkat. Povídka Ondřeje Neffa se mi docela líbila, proto jsem se na internetové stránky Evídek vrátil a poukázal autorovi ze svého účtu dalších 5 Q. Možná to bude opravdu fungovat a vyřeší se tímto způsobem řada problémů. A možná také ne.

Myslíte si, že systém mikroplateb má budoucnost?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).