Hlavní navigace

Milan Uhde v rozhovoru pro Respekt zdokumentoval politický vliv na Radu ČT

25. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přímo instruoval zástupce sociální demokracie mezi radními, koho mají zvolit místopředsedou Rady České televize

Přímé politické tlaky na Radu České televize odhalil v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Respekt předseda tohoto kontrolního orgánu ČT Milan Uhde. Popsal, jak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prostřednictvím SMS instruoval některé radní, komu mají dát hlas při volbě místopředsedy Rady ČT. A tak ačkoli Uhde navrhoval na místopředsednickou funkci radního Jana Prokeše, šéf ČSSD prosadil vlastního kandidáta Reného Kuhna. Textovou zprávu od Sobotky měli podle Uhdeho dostat například radní Jaroslav Dědič, René Kuhn či Jan Prokeš, který ji pak ukázal právě Uhdemu.

K TÉMATU: Vedoucí regionálních zpráv ČT Adam Komers odstoupil z funkce zástupce šéfredaktora

Kandidáty na členství v Radě ČT přitom podle zákona nenavrhují politické strany, ale nevládní organizace a hnutí. Politici ale toto ustanovení obcházejí a svým vlastním nominantům shání oficiální navrhovatele, kteří splňují zákonné předpoklady. Samotná volba radních je pak na Poslanecké sněmovně, přičemž ještě předtím, než o kandidátech hlasují všichni poslanci, provede jejich selekci volební výbor sněmovny (dříve stálá komise pro sdělovací prostředky). Do hlasování na plénu sněmovny tak projdou už jen „prověření“ nominanti, aby v Radě ČT zůstalo poměrné zastoupení zástupců parlamentních stran.

ČTĚTE TAKÉ: Sledovali jsme živě: Rada ČT jednala o situaci ve zpravodajství České televize

V minulosti se takto to Rady ČT dostali i bývalí poslanci, a současná místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová (dříve Makrlíková) letos dokonce kandidovala za ODS v předčasných parlamentních volbách. Uhde také v rozhovoru pro Respekt přiblížil, jak se s předstihem dozvěděl o blížícím se konci předchozího generálního ředitele ČT Jiřího Janečka. Jeho odchod prý neprovázely žádné telefony od politiků, ale zaručené informace, že má „odzvoněno“, načež začal ztrácet spojence i oponenty a nakonec sám v létě 2011 oznámil svoji rezignaci. Na Uhdeho se v té době obrátil jeho synovec, který pracuje v advokátní kanceláři zastupující skupinu PPF, že by si s ním chtěl o situaci promluvit zástupce tohoto klienta.

NAPSALI JSME: Zdeňka Šámala jsme podpořili, protože ho chtěl Petr Dvořák odvolat, tvrdí redaktoři ČT

„Dostavil jsem se tehdy do jednoho luxusního hotelu a naproti mně tam zasedl jistý pan Petr Dvořák. Ptal se mě, co já jako radní – tehdy jsem ještě nebyl předsedou Rady ČT – vytýkám České televizi. A já jsem poctivě řekl, že není kulturní, že jsem s ní krutě nespokojen a že generální ředitel místo toho, aby tomu čelil, takový stav svou lhostejností utvrzuje. Petr Dvořák mi na to pravil, že se o to zajímá, protože dostal jakýsi náznak, že by mohl kandidovat na jeh funkci,“ řekl Uhde Respektu. V konkurzu na uvolněné místo šéfa veřejnoprávní televize pak Dvořák v říjnu 2011 uspěl a nahradil ve funkci právě Jiřího Janečka.

MMF24

ANALÝZA: Petru Dvořákovi teče do bot, jeho muž ve zpravodajství Petr Mrzena to přehnal. Obětuje ho?

Uhde nyní říká, že Dvořákův projekt, který počítal s návratem kultury do ČT, není dodržován a kultura se z vysílání ČT vytrácí. Nelíbí se mu ani situace v redakci zpravodajství, kde 23 reportérů sepsalo stížnost na šéfredaktora Petra Mrzenu kvůli zasahování do vnitropolitických témat. Uhde, kterému v březnu 2014 končí mandát předsedy Rady ČT, chce podle svých slov tuto kauzu vyřešit ještě předtím, než odejde z funkce. Pokud se prokáže Mrzenovo direktivní rozhodování a odmítání diskuse nad vnitropolitickými příspěvky, měl by z toho podle Uhdeho vyvodit osobní zodpovědnost. To samé Uhde požaduje po stěžovatelích, pokud se prokáže, že jejich podnět nebyl opodstatněný.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).