Hlavní navigace

Minecraft pro rodiče, pokuty pro české spammery a USB-C, kam se podíváš

15. 3. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Isifa
Jobs zvažoval koupi Yahoo, Uber není sdílení, RIP GigaOM, Twitter sází na televizi, Zuck u soudu, změny ve Spotify k horšímu. Co přinesl právě končící #tyden?

Tohle, The science of protecting people’s feelings: why we pretend all opinions are equal, vůbec není marné čtení. Možná dost vysvětluje marasmus v naší politice a absurdní a neustále rostoucí neschopnost pražského magistrátu. Ale třeba i úroveň diskuzí na internetu.

Hitler už zjevně není in, takže tu máme novinku. Apple Engineer Talks about the New 2015 Macbook je výborné. A šlo to rychle, takže je tu i Rozhovor o Tunelu Blanka

Guardian Backpedals on Whisper App Privacy Violations není až tak moc legrace, protože Guardian byl tím, kdo šel tvrdě po aplikaci Whisper a teď z toho tak trochu couvá. Byť původní kritika nedostatku soukromí v aplikaci určené k zajištění soukromí prý zůstává platná. 

Ve hře bylo i sledování polohy uživatelů, kteří něco takového odmítli, a také, že Whisper sdílel data s výzkumníky z amerického ministerstva obrany. Celé to částečné couvání je značně nepřehledné a pokud do toho chcete víc vidět, tak to vyžaduje důkladnější studování. Na totéž téma ještě třeba The Whisper Campaign That Torched A Guardian Story

BBC chce sedmiletým dětem rozdat jeden milion „mikropočítačů“ v rámci „Make it Digital“ kampaně. Doufá, že je tím přiměje k tomu, aby se naučily programovat. Rozdává se „Micro Bit“, který vypadá jako něco podstatně primitivnějšího než Raspberry Pi. Přiznám se, že mám dost velké pochybnosti, ale moc bych si přál, aby něco takového fungovalo. Viz BBC Wants To Teach Kids To Code with ‘Make It Digital’ Campaign

TELEgraficky

Ne, lidstvo neblbne ■ Alibaba investovala 200M$ do Snapchatu ■ ThreatExchange API je venku ■ Cortana míří na iOS a Android ■ Staré Webmaster Tools API končíFifty Shades of Wayne ■ Co se naučit Vim? ■ USB-C míří do Androidů ■ JayZ koupil Aspiro ■ Intel snížil o jednu miliardu odhad příjmů ■ Clippy v hlavní roli erotické literatury? ■ Google VPN pro Android 

WEBDESIGN, INTERNET

Ať žijí nesmyslná srovnání. Ano. V It Took the Telephone 75 Years to Do What Angry Birds Did in 35 Days. But What Does That Mean? je o několika z nich řeč. Včetně takové hlouposti, jako že se WhatsApp rozšířilo rychleji než křesťanství.

YouTube podporuje videa natočená 360 stupňovou kamerou. Viz YouTube adds support for interactive 360-degree video uploads.

Gartneři a jejich blogy na blogs.gartner.com prošly redesignem. Škoda je, že se to ještě hůře čte než předtím (ještě menší písmo, nevhodný font). Pozitivní je, že po mnoha a mnoha letech konečně každý příspěvek má svůj TITLE.

NYPD se rozhodl směle cenzurovat Wikipedii tam, kde byly informace o policejní brutalitě. Viz NYPD caught red-handed sanitizing police brutality Wikipedia entries.

4chan na prodej? V 4chan's Overlord Christopher Poole Reveals Why He Walked Away si přečtěte něco o začátku konce téhle legendy.

SOFTWARE

Why video game engines may power the future of film and architecture je zajímavé čtení navazující na uvolnění herních (3D) engine od Valve/Epic Games. A o tom, co to možná znamená pro budoucnost.

Panda antivirus označil sám sebe za malware? Výborné, jako vtip. Ve skutečnosti moc zábavné ne. Viz Panda antivirus software labels itself as malware

Spotify v poslední aktualizaci zrušilo většinu užitečných věcí, paradoxně i například používané Ctrl+F, minimalizaci do oznamovací oblasti. Ale i takové zásadní věci jako zobrazování souborů ve složkách, takže ti, kdo aplikaci používají pro lokální soubory, je teď nevidí. Na Redditu se to probírá velmi ostře ve Spotify Update 1.0.1.1060.gc75ebdfd Mega Discussion Thread [Complaints, Workarounds, Changelog]

Apple prý otevřel beta program pro iOS a prý je tam iOS 8.3. Jenže v iOS 8.3 download NOW…ish (Apple Seed not so public after all) trochu řeší, že to vlastně je nějaké celé zmatené a otevřené/veřejné už vůbec ne.

Facebook koupil TheFind a možná tak doufá, že vyhledávání na Facebooku konečně bude vyhledáním. Ale moc bych na to nesázel, služba TheFind je hlavně zaměřená na nakupování, tedy prohledávání e-shopů. A ještě je vhodné dodat, že TheFind už vlastně není, Facebook ji obratem zavřel. 

Photoshop 1.0 is pretty much useless to Photoshop experts aneb dejte původní PhotoShop do rukou expertům na Photoshop a hádejte, jak to dopadne. Ale možná jsou jenom zmlsaní.

Užitečné tipy pro ty, kdo mají v oblibě hodně otevřených záložek, hledejte v Tab Overload: 10 Tips For Working With Lots of Browser Tabs.

The Parents’ Guide to Minecraft vám třeba pomůže pochopit, proč vaše dítko tak miluje Minecraft. A co to vůbec Minecraft je. Co si o tom myslet. A co s tím dělat. Plus jaká rizika přináší.

HARDWARE

Je realistické chtít, aby SIM karty odešly na věčnost? Time to say goodbye to the SIM card se tomu věnuje. A mimo jiné se tam uvádí, že by to mělo znamenat větší svobodu.

Rozšiřování tabletů se sice zpomalí, ale v tomto roce polovina populace Velké Británie bude tablet používat (alespoň jednou měsíčně, nutno dodat), a více než polovina z nich bude používat  iPad. Viz Half the UK population will use a tablet in 2015 – but future growth will be slow

Google spustil Google Store a prodává tam, například a zejména, hardware a tak. Ale moc nejásejte, stále jsme ve špatné části světa, takže „The Google Store isn't available here yet.“ a „We're working to bring it to more countries as soon as possible.

Celý velký Macbook obsahuje uvnitř jednu desku s elektronikou, která je menší, než Raspberry Pi. Pěkné a k vidění ve WWHAT’S SMALLER, THE MACBOOK’S LOGIC BOARD, OR THE RASPBERRY PI? THE ANSWER WILL SURPRISE YOU.

The Emoji Keyboard je fólie, kterou dáte nad plochu klávesnici, kterou mají dnes běžně notebook/ultrabooky, a budete tam mít… smajlíky a postavičky a všechny ty další pitoreskní věci.

A tady to máte: 69 % Američanů odmítá Apple Watch (taky milujete zbytečné průzkumy?). Ale něco pravděpodobně realističtějšího: chytré hodinky ruší při řízení více než telefony.

Zajímavé čtení v Continuous Input In Mobile Devices: Pain Or Gain? Pokud nevíte, co si pod tím představit, tak třeba v základní podobě Swype.

MARKETING A KOMUNIKACE

Storyteling? Lidl? No vážně, v médiích ukazují na příkladu Lidlu, jak používat vyprávění příběhu ke změně vnímání značky. Viz How Lidl used storytelling to alter the brand perception

Apple Watch a nový inzerát od Applu:

Čím nalákat mládež v marketingu? Atraktivním vizuálem, čim jiným. Viz Visual Marketing Key in Helping Brands Attract Teens.

Tiskové oddělení Mafry je nově na Twitteru, hledejte pod @press_mafra.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

MOVIE GROUP TO “KILL PIRACY” BY NOT RELEASING MOVIES FOR MONTHS píše TorrentFreak.com a spíš se smějte. Navíc to vypadá na úspěšné PR pocházející dokonce z Indie. Ale Tamil Film Producer's Council není neznámé jméno, na druhou stranu.

Tato jména známe. Traffic7 hrozil právníky, žalobou, registroval na jméno autora článku doménu, ze které pak posílal spam. Jojo. Šmejdi v kyberprostoru, bohužel boj proti spammerů a spamu je ještě na dlouho. Viz Rekordní pokuty za spam: eMarketing CZ a Traffic7 zaplatí 1,5 a 1,9 milionu, kde se dočtete o tom, že obchodní rejstřík jako majitele ukazuje Jakuba Dostála a vcelku jasnou vazbu na GoldMail a Capomail.

Na hráče her míří nový kryptovací virus. Pochopitelně udělá to, že jim zašifruje jejich oblíbenou hru a chce výkupné. A navíc ne malé, 500 USD (v bitcoinech pochopitelně). Zajímavé na tom může být ještě to, že Teslacrypt není další varianta Cryptolockeru. Viz GGamers targeted by ransomware virus.

Prostě v LAPD jsou borci. A co teprve až budou mít drony. Viz LAPD uses its helicopters to stop crimes before they start.

Jamie Oliver a jeho hacknutý web? No, jak uvádí Celebrity chef Jamie Oliver still serving up malware, tak se nic moc od hacku nezměnilo. Web stále snaživě napadá návštěvníky.

Superfish od Lenova není jediným problémem, který vás může potkat. Jak píší v Download.com and Others Bundle Superfish-Style HTTPS Breaking Adware, je poměrně běžné, že falešné certifikáty a věci odchytávající vaši HTTP/HTTPS komunikaci chytíte jinde. Bohužel zejména na řadě různých webů, které nabízí software zdarma ke stažení.

Informace o vlastnících 280 000 domén v Google Apps byly dlouhé roky veřejné kvůli chybě. Viz Private WHOIS information on 280K domains have been public for years thanks to Google Apps bug, kde také zjistíte, že šlo pouze o ty, kdo si ke Google Apps pořídili navíc doménu přes eNom. A zároveň si nastavili, že nechtějí mít informace veřejně dostupné.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

RIP Terry Pratchett. Poslední tweety v režii Smrtě, koho jiného:

Facebook vyměkl a „feeling fat“ odstranil ze smajlíků. Na tuhle hyperkorektnost jednou vymřeme. Viz Following backlash, Facebook removes ‘feeling fat’ from its emoticons a mimochodem to teď bude „feeling stuffed“. Jak dlouho to asi vydrží?

Mark Zuckerberg u soudu se svým teoretickým sousedem. Zuckerberg Lawsuit Documents Show Animosity With Would-Be Neighbor můžete brát jako sondu do života nudících se milionářů. Ale moc z toho chápat nebudete, zejména možná proto, že vlastně vůbec není jasné, kdo mluví pravdu, kdo lže a kdo kým manipuluje. Ale jinak je to prostě klasický sousedský spor, kde soused chce něco postavit a ten druhý soused to nechce.

Smrt Foursquare pokračuje. Ze Swarmu byly odstraněny „Plans“, tedy to, kde lidé mohli psát, co chtějí dělat, aby jejich přátele věděli, co třeba taky mohou dělat. Na počátku nepoužitelné pro spam, v posledních měsících zcela mrtvé. Novou funkčností je posílání přímých zpráv, tedy opět něco, co nikdo od 4SQ/Swarmu nečeká a dělá už dávno jiným způsobem. Viz Swarm Launches Direct Messaging, Ditches Awkward Public Plans.

Twitter a „TV Timeline“ je další sázkou Twitteru na televizi a televizní seriály. Viz Keep Up With Your Favorite Shows With Twitter’s ‘TV Timeline’, kde ale zjistíte, že to Twitter jenom testuje. A že je to dostupné jenom pro iPhone.

Uvedení Apple Watch přivedlo Guardian Tech do varu. Hodně do varu:

MOBILNÍ APLIKACE

Nuzzel je aplikací pro iOS (a web) nabízející využití něčeho, co málokdo na Twitteru opravdu využívá. Tamních seznamů (lists). Viz REMEMBER TWITTER LISTS? SIX YEARS LATER, NUZZEL MAKES THEM USEFUL

STARTUPY A EKONOMIKA

Jeden z nejstarších technologických titulů na internetu končí. Serveru Gigaom došly peníze. Smutné, stejně jako u každého konce některých věcí, které roky důvěrně znáte a používáte. Viz Gigaom shuts down as it runs out of money

Ondřej Raška (Miton) si v E15 myslí, že Svět čeká splasknutí velké internetové bubliny. Souhlasil bych s ním, ale zatím to tak vůbec nevypadá a svět se k tomu pořád nějak nemá. Hlavně ale zajímavé čtení o penězích v Česku.

Stop Saying Uber Is Part Of The Sharing Economy se ptá, co je vlastně sdíleno, mimo vašich peněz? To vůbec není špatná pointa.

Tohle je dobrá rada: Ditch the Clients That Turn Down Your Best Work. Určená hlavně pro freelancery, pro které mizerní klienti znamenají trápení. Takže ano, zbavte se jich, pořiďte si lepší. Místo jednoho špatného klidně víc těch, co za to stojí. 

Zajímavé, kolik článků o Stevu Jobsovi se vyrojilo – jeden z nich třeba říká, že Jobs zvažoval koupi Yahoo. Viz APPLE FOUNDER STEVE JOBS CONSIDERED BUYING YAHOO

Trh digitálních novin bude růst. Málo, ale růst. Viz New Report Predicts Significant Growth of Global Digital Newspaper Market

A na téma novin ještě Newsonomics: Single-copy newspaper sales are collapsing, and it’s largely a self-inflicted wound, kde se vcelku dobře ptají, kdy jste si naposledy koupili jeden výtisk novin v trafice?

INFOGRAFIKA

Social Media Reviews Drive E-commerce Conversion [Infographic] upozorňuje na to, co většinou víme, nebo aspoň tušíme. Recenze na sociálních médiích mají hodně společného s prodejem v e-shopech.

J. R. Ewing (ano, ten z Dallasu) byl několikrát ženatý a jeho život je poznamenán řadou milostných aférek. A protože jsme v éře vizualizaci, tak i tohle můžete vidět na grafu. Viz The Epic Love Life Of J. R. Ewing.

Index vnímání korupce na mapě světa. Prosím pozor, na tentýž obrázek můžete narazit s legendou, že jde o míru korupce v těchto zemích, ale to je něco zcela, ale zcela jiného. Viz Corruption Perceptions Index 2014.

BRAND

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).