Hlavní navigace

Rekordní pokuty za spam: eMarketing CZ a Traffic7 zaplatí 1,5 a 1,9 milionu

Autor: Isifa
David Slížek

Firmy navzdory dřívějším kontrolám z ÚOOÚ rozesílaly nevyžádanou poštu. Proti pokutám, které jsou pravomocné, se ani jedna neodvolala.

Padla kosa na kámen. Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutoval dva notorické rozesílače spamu ve velkém. Firma eMarketing CZ s.r.o. musí zaplatit 1,5 milionu Kč za to, že podle ÚOOÚ déle než rok posílala lidem nevyžádanou poštu.

„Společnost neprokázala, že adresáti rozesílaných sdělení poskytli souhlas s jejich zasíláním, ani nebylo prokázáno, že jde o zákazníky společnosti. Při stanovení výše sankce bylo přihlédnuto mj. k tomu, že si musela být s ohledem na předchozí kontrolu a vedené správní řízení vědoma, že její postup je nezákonný,“ uvádí úřad na svém webu s tím, že firmě prokázal více než 300 poslaných spamů.

Ještě o něco víc, 1,9 milionu Kč, má zaplatit další hříšník – firma Traffic7 s.r.o. Ta dostala pokutu za více než 500 poslaných spamů. 

Content

„Při stanovení výše sankce bylo přihlédnuto ke skutečnosti, že pro adresáty byla obchodní sdělení vysoce obtěžující (někteří adresáti obdrželi od této společnosti několik desítek obchodních sdělení, v některých případech bylo zasláno na jednu adresu elektronické pošty několik obchodních sdělení denně nebo bylo stejné obchodní sdělení zasláno opakovaně během několika dnů),“ píše ÚOOÚ.

Mimochodem – tato firma není na internetu neznámá, v souvislosti s rozesíláním spamu se o ní v minulosti psalo už víckrát. Zajímavé zkušenosti s ní má například publicista Daniel Dočekal. Podle obchodního rejstříku firmu vlastní Jakub Dostál, který je majitelem také dvou dalších společností poskytujících mailingové služby: GoldMail a Capomail.

Našli jste v článku chybu?
11. 3. 2015 5:11
Petr Zahradník (neregistrovaný)

Přece není chyba v tom, kde všude své e-mail adresy vystavuji, ale v tom, že na ně kdosi posílá nevyžádanou poštu.

11. 3. 2015 7:24
_pepak (neregistrovaný)

"Asi to chce nepsat email všude," -- Jenom pro kompletnost bych rád řekl, že jeden z mých e-mailů dlouhodobě někdo pro různé pochybné weby vkládá i bez mého souhlasu - dotyčný prostě není schopný si zapamatovat svůj mail a ťuká můj. Takže z toho, že se můj e-mail objeví v nějaké databázi, nelze ještě usuzovat, že jsem jeho použití odsouhlasil. (Zato to pro mě znamená, že se příslušné weby automaticky stávají nedůvěryhodnými, protože si e-maily neověřují a dovolují je tak komukoliv zfalšovat...)<…