Hlavní navigace

Mininova.org se musí zbavit odkazů na nelegální kopie

Jiří Macich ml.

Vedle The Pirate Bay se pod právní palbou ocitá také konkurenční Mininova.org. Nizozemský soud správcům serveru nařídil do jednoho měsíce odstranit odkazy vedoucí k nelegálně šířenému obsahu. Toho se domáhala antipirátská organizace BREIN (Bescherming Rechten Entertainment Industrie Nederland), která v Nizozemsku chtěla i zablokovat přístup na The Pirate Bay a první kolo právní bitvy vyhrála. Erik Dubbelboer, zakladatel serveru Mininova.org, říká, že pro uspokojení soudu by bylo potřeba od…

Vedle The Pirate Bay se pod právní palbou ocitá také konkurenční Mininova.org. Nizozemský soud správcům serveru nařídil do jednoho měsíce odstranit odkazy vedoucí k nelegálně šířenému obsahu. Toho se domáhala antipirátská organizace BREIN (Bescherming Rechten Entertainment Industrie Nederland), která v Nizozemsku chtěla i zablokovat přístup na The Pirate Bay a první kolo právní bitvy vyhrála. Erik Dubbelboer, zakladatel serveru Mininova.org, říká, že pro uspokojení soudu by bylo potřeba od základu změnit způsob fungování projektu.

Soud v Utrechtu však hrozí sankcemi. Mininova.org podle rozhodnutí soudu svým působením přispívá k trestné činnosti a má na tom zisk díky reklamě. Jádro rozsudku je tedy dost podobné tomu, který na jaře vynesl švédský soud nad trojicí z The Pirate Bay, kterou poslal na rok za mříže. Nizozemský soud nesouhlasí s argumentem provozovatelů serveru Mininova.org, že je pro ně v současnosti nemožné rozlišovat legálně a nelegálně šířené materiály. Soudu nestačilo odstraňování odkazů na požádání držitelů autorských práv. Provozovatelé serveru prý měli automaticky předpokládat, že komerční díla jsou přes BitTorrent šířena převážně nelegálně. (Novinky.cz)

Našli jste v článku chybu?
27. 8. 2009 10:04
Argumentace soudu by mohla být stejně dobře využita i pro vyhledavače typu Google. Pokud se zveřejnění odkazu na "nelegální" data stane trestné, tak již nebude možné Internet považovat za svobodný prostor.
29. 11. 2009 11:35
svoboda (neregistrovaný)
Soud rozhodl jak rozhodl, rozsudek je jen nějaký podepsaný papír, který boužel zasahuje do svobody každého občana. Společnost má tendenci k samozničení pod pojmem svobody zanikly všechny civilizace od Egypta až po Čínu. Další na řadě jsme my v Evropě, staré, "dobré". Čím více rozhodnutí bude omezovat svobodu, tím spíše se stanem otroky nesvobody a tím rázněji vstoupíme na cestu sebezničení. Soudce rozhodl špatně, on to ví, společnost to ví ale sebezničující proces se nedá snadno zastav…