Hlavní navigace

Ministerstvo financí čelí kritice za společnou tiskovou zprávu s BSA

26. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí si vysloužilo ostrou kritiku za společnou tiskovou zprávu s kontroverzní organizací Business Software Alliance (BSA), která obletěla média a objevila se i na webu ministerstva. Jak jsme vás již informovali, píše se v ní, že hardware bez legálně nabytého softwaru není uznatelný daňový náklad. Náměstek ministra Ivan Fuksa v ní říká: Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého…

Ministerstvo financí si vysloužilo ostrou kritiku za společnou tiskovou zprávu s kontroverzní organizací Business Software Alliance (BSA), která obletěla média a objevila se i na webu ministerstva. Jak jsme vás již informovali, píše se v ní, že hardware bez legálně nabytého softwaru není uznatelný daňový náklad. Náměstek ministra Ivan Fuksa v ní říká: Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně. Text celá zprávy může působit dojmem, že počítač (hardware) nebudou finanční úřady uznávat jako daňový náklad, pokud si spolu s ním podnikatel nekoupí také softwarovou výbavu.

Cloud23

Celý text už však neříká, jak by daňová správa chtěla řešit implementaci bezplatných open source řešení. Jan Hlaváč, který u nás BSA mediálně zastupuje, sice dodatečně ujišťuje, že nasazení open source je v pořádku: Týká se to firem, které si dávají do majetku HW tvrdíce, že jej potřebují pro udržení podnikání, ale software přitom žádný nemají – ani open-source. Někteří podnikatelé však již vyjadřují obavy, jak by finančním úřadům prokazovali, že si právě na nový počítač nainstalovali open source řešení. Do kritiky ministerstva se společně pustily Česká pirátská strana a společnost Liberix angažující se při propagaci open source.

ČPS a Liberix ve společném prohlášení kritizují: Ministerstvo financí České republiky v tiskové zprávě tvrdí, hardware bez legálně nabytého softwaru nepatří mezi uznatelné daňové náklady. Tímto tvrzením kriminalizuje tzv. open source software, který lze legálně získat pouhým stažením z internetu a není k němu tedy účtenka, která by doložila jeho legálnost. Zároveň se ČPS a Liberix pouští do obecnější kritiky, že stát dostatečně nepodporuje open source a tento případ to má dokladovat. Někteří podnikatelé již vyjadřují obavy z budoucího postupu úředníků finančních úřadů, kteří by mohli být sami zmateni podobnými výstupy ministerstva.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).