Hlavní navigace

Ministerstvo kultury tají přípravu novely vysílacího zákona, zlobí se televize. Bojí se represí

4. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Asociace televizních organizací (ATO) dokonce hovoří o „zatajovaném“ postupu, který má vést ke schválení novely v podobě, jež je pro provozovatele televizního vysílání nepřijatelná.

Z utajovaného pokračování přípravy kontroverzní novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání obvinila ministerstvo kultury Asociace televizních organizací (ATO), sdružení provozovatelů televizního vysílání a mediálních agentur, které je mj. zadavatelem elektronického měření televizní sledovanosti pomocí peoplemetrů. Ministerstvo kultury pokračuje v přípravách novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Tisku to sdělila před několika dny mluvčí ministerstva, podotkla ATO v oficiální tiskové zprávě. Přípravu novely před časem ministerstvo konzultovalo s členy ATO, kteří kritizovali některé represivní body. Komunikace mezi resortem a organizací ale poslední dobou vázne.

K TÉMATU: Ostře sledovaná novela vysílacího zákona: čím ministerstvo kultury zvedá televize ze židle?

První neveřejný návrh novely vysílacího zákona byl počátkem léta předmětem ostré kritiky ze strany provozovatelů vysílání i odborné veřejnosti. Legislativní komise Asociace televizních organizací (LPK ATO) upozorňuje, že ministerstvo s ATO o další podobě novelizace zákona nekomunikuje a text připravované novely po úpravách před provozovateli vysílání a veřejností tají. LPK ATO znovu zdůrazňuje, že stávající úpravu, byť je v mnohých otázkách oproti evropské Směrnici o audiovizuálních mediálních službách zbytečně přísná, není potřebné urychleně měnit, upozorňuje ATO. Asociace připouští, že nemá právo mluvit do případného zpřísnění koncentrace vlastnictví médií, což je záležitost, kterou by se měli zabývat politici.

BRAND23 Workshop

ČTĚTE TAKÉ: ATO v předvečer jednání sněmovního výboru: Novela vysílacího zákona je předčasná

Pokud se však jedná o ostatní otázky, ministerstvo usiluje o neodůvodněné a nepřiměřené další zpřísnění regulace televizního vysílání oproti jiným sdělovacím prostředkům, ačkoli evropský a světový trend je vzhledem k procesu mediální konvergence přesně opačný, varuje ATO. Ministerstvo mělo novelu předložit vládě v průběhu srpna, legislativní proces se ale podle všeho zdržel. Do Poslanecké sněmovny měla norma doputovat letos na podzim a platit měla začít v průběhu příštího roku. Provozovatelé televizí upozorňují, že pokud by resort počkal na revizi evropské Směrnice o audiovizuálních mediálních službách, nemusel by se český vysílací zákon novelizovat dvakrát v krátké době po sobě. Navíc některá ustanovení nové Směrnice budou rušit body ministerského návrhu novely vysílacího zákona.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).