Hlavní navigace

Ministerstvo průmyslu a obchodu finalizuje dokument týkající se budoucnosti televize

3. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Problémem při přechodu na DVB-T2 nebude pokrytí, ale problémem bude otázka regionalizace,“ upozornil na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně Pavel Hanuš z ČT.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v těchto týdnech a měsících finalizuje dokument Strategie rozvoje digitálního terestrického vysílání v České republice. Na semináři „Patří vlny mobilům nebo televizi?“, který se dnes koná v areálu Poslanecké sněmovny, to uvedl zástupce MPO Tomáš Šťastný, který zde vede Odbor elektronických komunikací. Podle jeho slov je již dokument připraven ke schválení poslanci, nicméně přesto není jasné, zdali se stihne poslat na vládu. Podle jeho slov je třeba doplnit ještě ekonomickou analýzu, která se do budoucna dotkne operátorů.

K TÉMATU: Češi si musí do šesti let vyměnit televize, od roku 2021 se zřejmě neobejdou bez tuneru DVB-T2

Ekonomická analýza je nutná, aby bylo jasné, jaké dopady to bude mít. Odebíráme byznys jedné skupině podnikatelů a předáváme ho druhé. Těm, kterým to bereme, to musíme nějak kompenzovat. Výši té kompenzace si musíme schválit. Řekl bych, že strategii předložíme do konce ledna, případně února příštího roku. Všichni účastníci se budou k materiálu muset vyjádřit a připomínky se vypořádat, konstatoval Šťastný. Podle poslance Martina Kolovratníka už v tomto směru není času nazbyt a prosí, aby ministerstvo v tomto směru postupovalo rychle.

MM AI t

ČTĚTE TAKÉ: Budování sítí DVB-T2 v Česku začne v roce 2016, dokončeny mají být do roku 2021

Hladký přechod na technologii DVB-T2 mají v České republice zajistit takzvané přechodové multiplexy. Ty budou mít podle Pavla Hanuše, někdejšího šéfa projektu Digitalizace ČT, stejné pokrytí jako současné sítě. Problémem při přechodu na DVB-T2/HEVC v České republice tedy nebude pokrytí, ale problémem bude otázka regionalizace. Realita je taková, že DVB-T2 je kmitočtová dividenda, určitě ne kvalitativní. Vysílání ve vysokém rozlišení už tu v současné době máme, upozornil Hanuš. Jasno v tomto směru nemá alespoň oficiálně TV Nova. Obchodní model zatím nebyl představen. Nebyli jsme členy pracovní skupiny, konstatoval technický šéf mediální skupiny Josef Uher.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).