Hlavní navigace

Ministr kultury: filmaři, nebojte se, peníze dostanete z fondu digitalizace

21. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
21. 1. 2008

Obavy českých filmařů ze zdržení nového zákona o kinematografii, který měl platit od 1. ledna 2009, ale kvůli průtahům s jeho přípravou se tak stane zřejmě později, v nedělních Otázkách Václava Moravce na České televizi rozptyloval ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL). Podle jeho slov se filmaři nemusejí bát, že by se pozdější přijetí zákona projevilo na výpadku státní podpory kinematografie.

Pro letošní rok má Státní fond na podporu kinematografie k dispozici 370 milionů korun. Z toho 150 milionů půjde z fondu digitalizace, řekl Jehlička. Fond tvoří od 1. ledna 2008 výnosy z prodeje reklamních časů na České televizi. Takto získané peníze nejdou pouze na podporu českých filmařů, ale také samotné ČT na rozvoj její digitální sítě a do obecného fondu digitalizace, z něhož mohou čerpat všechny současné televize po dobu souběžného zemského analogového a digitálního vysílání.

KL22 hlasovani

Pro letošní rok hodlá ČT získat z prodeje reklamních časů 750 milionů korun (viz: Rozpočet České televize na rok 2008 schválila Rada ČT jako vyrovnaný). Z toho 150 milionů půjde do Státního fondu na podporu kinematografie, 15 milionů korun Českému telekomunikačnímu úřadu, 500 milionů korun na stavbu a rozvoj veřejnoprávního multiplexu a 85 milionů korun na správu a digitalizaci archivu ČT.

Čas vyhrazený reklamě je pro první program ČT omezený od Nového roku na 0,75 procenta celkového denního vysílacího času, u ostatních tří programů na 0,5 procenta denního vysílacího času. O konkrétním využití části peněz určených na projekty spojené s ČT má podle zákona na návrh televize rozhodnout vláda.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.