Hlavní navigace

Místo CDMA pustí LTE. O2 zvažuje náhradu staré technologie

Autor: O2
Jan Beránek

O2 hledá cesty, jak naroubovat LTE na všechny své frekvence. Teď má políčeno i na pásmo, ve kterém se rozjíždělo mobilní volání v Česku.

Podle informací ČTK operátor zvažuje, že by místo mobilní datové sítě CDMA v pásmu 450 MHz nasadil vysokorychlostní technologii LTE. Mohl by přitom využít stávající vysílače a rychlými daty pokrýt rozsáhlé území. 

Představa nové sítě v pásmu 450 MHz je taková, že by podle ČTK mohlo jít o neveřejnou síť, například pro bezpečnostní složky. Operátor si bude muset ale nápad ještě nechat posvětit od ČTÚ. 

Marcom

Na podatelnu regulátora ale zatím žádná žádost O2 na změnu využívání pásma 450 MHz nedorazila. „Příděl O2 v tomto pásmu umožňuje využití pouze technologie CDMA,“ dodává mluvčí úřadu Martin Drtina.

Vize O2 je ale taková, že LTE je nástupcem staré technologie, která ale zachraňovala operátory v počátcích mobilního internetu. „Nabízet LTE na frekvenci 450 MHz je možná budoucí varianta využití tohoto pásma. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to skutečně ukončení CDMA služeb, respektive jejich převod na LTE,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová

Našli jste v článku chybu?
18. 6. 2015 10:40

Držitel [kmitočtů] dále deklaroval, že zájem o udělení nového přídělu rádiových kmitočtů má i nadále, provozování sítě CDMA plánuje minimálně do roku 2017 a po tomto datu plánuje využití těchto kmitočtů pro nové technologie (např. LTE). Využití technologie LTE však nelze v rámci navržené doby platnosti do 7. 2. 2018 umožnit, protože by to umožnilo držiteli investice, které by v případě následného určení pásma pro jiné účely byly zmařené, což by nepochybně vyvolalo z jeho strany požadavky na jeji…