Hlavní navigace

Mlynář: Digitalizaci by pomohlo sloučení RRTV a ČTÚ

19. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

19. 4. 2007

Česká republika má příliš mnoho regulačních orgánů a speciálně v oblasti rozhlasového a televizního vysílání by prospělo sloučení dvou nejdůležitějších: Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Myslí si to bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář. Po třech letech jsem přijel na Českokrumlovskou mediální konferenci a zjišťuji, že se za tu dobu nic nezměnilo, prohlásil Mlynář během prvního dopoledního bloku konference v Českém Krumlově.

Exministr se domnívá, že k provozování digitálních televizních stanic by měly stačit tzv. „živnostenské listy pro vysílání“, které by mohl získat každý. Pak by záleželo na dohodě s operátorem sítě, zda se skutečně dostane do éteru, vysvětlil Mlynář. Svůj návrh odůvodňuje prapůvodním smyslem digitalizace televizního vysílání, kterým mělo být postupné zrušení regulace v oblasti audiovizuálního vysílání.

KL22_nominace

Dále než Mlynář jde občanský aktivista Karel Berka, který požaduje úplné zrušení RRTV. Proti tomu se ostře staví místopředseda vysílací rady Petr Pospíchal, podle něhož by v takovém případě nikdo nekontroloval dodržování mediálních zákonů, například v oblasti reklamy. S rušením RRTV nebo jejím slučováním s ČTÚ nesouhlasí ani náměstek ministra informatiky Zdeněk Zajíček: Zrušení RRTV by byl unáhlený krok, který by digitalizaci nijak nepomohl. Probíhají soudní řízení o platnost digitálních licencí, rada by o nich měla znovu rozhodovat.

V dlouhodobějším horizontu by se ale Zajíček případném slučování regulačních orgánů nebránil. Vláda chce prověřit důležitost všech regulačních orgánů v České republice, nejen v mediální oblasti, konstatoval náměstek.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.